27 Aralık 2005 Yıl: 111

Ana Sayfa

Bizi dünya da çözemiyor
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 "BÜTÜN ÇOCUKLARIM" DİZİSİNİN BAHŞENDE'Sİ SAHNEDE...
"Frida Kahlo'da benden çok şey var!"

Jülide Kural "Mükemmeliyetçi olduğum için çok fazla eserde rol almadım" diyor

BURCU ILGIN

Jülide Kural, çoğumuz onu "Süper Baba" dizisinde İpek rolüyle tanıdık. Daha sonra ise "Bütün Çocuklarım" ile izledik ekranlarda ama asıl tiyatroda izlemelisiniz Kural'ı. O ufak tefek ama dev bir oyuncu... Onu canlı izleme şansı bulduğumda gerçekten büyülendim. Sahneye çok hakim ve oyunun içine alıveriyor sizi... Katı görüntüsünün altında ise sevecen bir kadın var... İzmir'e "Frida" oyunu için geldiğinde Jülide Kural ile bir söyleşi yaptık...

21 YILLIK OYUNCU
- Öncelikle Jülide Kural kimdir? Neler yapmayı, nerelere gitmeyi sever?

"1965 Adana doğumluyum. İzmit'e büyüdüm. Bir Çerkezim. İstanbul Üniversitesi Felsefe ve yine İstanbul üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdim. 21 yıldır profesyonel oyunculuk yapıyorum. Bu süre içerisinde değişik tiyatrolarda çalıştım. Ankara Sanat Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Tiyatro Stüdyosu, daha sonra Fransa'da Özgürlük Tiyatrosu, Berlin'de bir tiyatro grubu oluşturdum. En sonunda da şimdi de Ateş Tiyatrosu ile devam ediyoruz. Onun dışında televizyon dizileri yaptık en çok bilinenler ve en çok çalıştıklarım 'Süper Baba' ve 'Bütün Çocuklarım' oldu. Bir tane sinema filmim var çok gençlik yıllarımda yaptığım... O da Fehmi Yaşar'ın 'Camdan Kalp' adlı filmi. Kısacası Jülide Kural oyuncudur."

KİTAP VE MÜZİK...
-Oyuncu Jülide Kural'ın dışında günlük hayatınızda neler yapmaktan hoşlanırsınız?

"Ben çok sakin yaşayan sessizliği ve yalnızlığı seven biriyim. Kitapla ve müzikle çok yakın ilişkisi olan biriyim. Çok fazla sosyal hayatın içinde olup, büyük kalabalıklarla beraber olup her akşam bir yere gitmeyi seven ve böyle yaşayan biri hiç olmadım. Bunu da sevmiyorum zaten, yanlız kalmayı ve kendi kendime olmayı seviyorum. Çünkü zaten yaptığım işin doğasında duyguları kalabalıklarla paylaşma var. Dolayısıyla kendime kalan zamanlarda evimde zaman geçirmeyi seviyorum. Evcimen biriyim. Ağaçlara dokunmayı çok severim. İstanbul'da böyle bir şansımız olmuyorsa da zaman zaman kaçıp, ağaçların bol olduğu yerlere gidip onlarla sessiz konuşmalar yapmayı severim. Müziğin bedenimdeki karşılığını da çok sevdiğim için dansla da çok yakın ilişkim var. Bunun dışında spor yapıyorum tabii ki..."

"FRİDA'YI SEÇTİM"
- Neden Frida Kahlo'yu oynamak istediniz?

"Jülide Kural'ı anlamanın bir yolu yaptığı işlere bakmak. Ben aslında oynadığım her karakterin arkasında durarak hep kendi sözümü katıyorum. Frida Kahlo'yu da kendim seçtim. Şimdi herkesin çok çabuk umutsuzluğa kapıldığı, zorluklarları ya sahtekarlıkla, ya kendini kandırarak ya da unutmaya çalışarak mücadeleden vazgeçtiği bir dünyada yaşıyoruz. Frida Kahlo gibi bedeni paramparça olmuş, sakat kalmış bir kadının üreterek o paramparça bedenine inat rengarenk giyisiler içinde gezerek ve bu hayattan çekip giderken bile 'yaşasın hayat' diyerek kıpkırmızı karpuz dilimleri çizerek hayata armağan eden, bunu yaparken de bu dünyanın bir parçası olduğunu düşündüğü için böyle davranabilen bir kadını anlatıyorum."

SAHNEDE YALNIZ
- Frida'nın filmi de çekildi. Film ve oyun arasında nasıl bir anlatım farkı var?

"Tamamen farklı. Oyunun filmle hiç bir ilgisi yok.
Benim Frida'ya yaklaşımımla, filmin yaklaşımı arasında koskoca bir fark var. Zaten benimki tek kişilik bir oyun. İkincisi ben zaten bir oyuncunun Frida'yı anlatmasını anlatıyorum sahnede. Bir oyuncu Frida'yla yüzleşiyor, onunla konuşuyor ve zaman zaman Frida oluyor zaman zaman Frida'nın karşısına geçiyor. Dolayısıyla bu bambaşka bir şey. Zaten tiyatro disiplini çok farklı. Bir de o tam bir Hollywood filmi yani çok renkli, olağanüstü müzikleri olan bir film... Hediye paketi gibi yapılmış, ama Frida öyle değil. Frida çok acı çeken bu acı içinde politik kimliği olan o kimliği de bağıra çağıra söyleyen bir kadın. Halbuki filmde biraz deli dolu, durmadan onla bunla sevişen, biseksüel, aşk hayatı ön plana çıkarılmış güzel bir kadın vardı. Filmin Frida'ya bir ihanet olduğunu düşünüyorum. Ben çok başka bir yerden çok içeriden bakıyorum. Onu hissederek, onunla empati kurarak, ona ihanet etmemeye çalışarak oynamaya çalışıyorum."

"KURALLARIM VAR"
- Jülide Kural deyince sert biri uyanıyordu benim kafamda ama öyle değilsiniz...

"Öyle bir görüntüm var galiba. Yaptığım işler ve cümlelerim buna sebep oluyor galiba. Bunu bana hep söylüyorlar. İlkelerime son derece bağlıyım. Değişmez kurallarım vardır, ama o kuralları uygulamak için terörize etmek gerekmiyor. Karşıda akıllı bir insan varsa siz de akıllıysanız karşılıklı konuşarak anlaşma şansınız var demektir. Bir sırım her zaman vardır, en yakın arkadaşlarımla bile bir mesafem vardır. O bana ait olan, benim auramdır ve oraya hiç kimse giremez, onu hissettiririm ama bu karşıdaki insana başka türlü davranmayı gerektirmiyor."

"SEÇİCİYİM"
- Süper Baba gibi bir diziyle tanıdık biz sizi. Böyle kaliteli bir dizide oynadıktan sonra oynayacağınız dizileri seçerken zorlandınız mı?

"Ben zaten çok zor seçen biriyim. Televizyonda ve tiyatroda oynayacağım oyunu seçerken çok zorlanırım. Çok mükemmeliyetçiyim. 'Süper Baba' çok sevilen bir diziydi ve ben de orada çok sevilen bir karaterdim. Çok popüler bir diziydi. Bir anda popüler olmaktan, sokakta yürüyememekten çok sıkıldım ve diziyi bırakıp yurtdışına gittim. Bana uygun şeyler değildi. Çünkü ben özgürlüğüne çok düşkün biriyim. O dönem bana çok fazla teklif geliyordu daha daha popüler olabileceğim işlerden. Çok sıkıldım ve bir anda her şeyi kapatıp gittim. 3.5 yıl yurtdışında kaldım döndüğümde yine bir çok teklif aldım ama yapmadım. Yapmaya karar verdiğimde de 'Bütün Çocuklarım'ı yaptım."

"Onurlu bir hayatın bedeli bu"
-Kendinizi benzettiniz mi Frida'ya?

"Neden Frida'yı anlatıyorum? Çünkü Frida biraz da benim zaten. Böyle biri olmayı hedefleyip, böyle olmak için çaba gösterdim. Onurlu bir dünyada yaşayabilmemizin tek koşulunun onurlu bir hayat sürmek olduğunu, bunun da yolunun yozlaşmadan, ödün vermeden ahlaklı bir tutumla mücadele etmekten geçtiğine inanıyorum. Bunu yapmanın tek yolunun da üretimden geçtiğini düşünüyorum. O resim yapıyordu, ben tiyatroyu, Fridayı yapıyorum."

"Bütün Çocuklarım"da İnanır faktörü vardı
- Peki "Bütün Çocuklarım"da neydi sizi cezbeden, Kadir İnanır ve kadrodaki diğer isimler için neler söylersiniz?
"Birincisi çok iddiasız bir öyküsü vardı. Sakin, sade, naif... Çok fazla hata yapma şansı yoktu orada. O dönem çok fazla dizi çekiliyordu, ki hala öyle ve dizilerin çoğu da çok iddialıydı. Bu dizi o iddialılar arasında iddiasızlığıyla bir yeri yakalayabilir diye düşündüm. Öyle de oldu. Çok fazla reyting aldı. Fakat biz buna rağmen çok uzatmadan tekrara düşürmeden bitirmek istedik. İkincisi Kadir İnanır ile çalışmak istedim. Kadir İnanır çok önemli bir sinema aktörü ve onunla çalışmak benim için çok iyi bir tecrübe olacaktı. Kadroda bizim belirlediğimiz kişiler vardı ve çoğu tiyatro kökenliydi. Öyle herkesin oynamasından hoşlanmam çünkü. Bunların toplamında her şey tam da düşündüğüm gibi oldu. Sözün özü pişman değilim, hatta çok memnunum bi dizide yer almaktan..." 


YENİ ASIR İNSAN
Bu meslekler saşırtıyor
"İzmir girişimcilik modelini ihraç etmeli"
Şirketiniz "farklı" olsun
İyimser olmanın 5 Yolu

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Bu telaş niye
Ali Kocatepe
HÜMEYRA
Murat Tuncay
Yeni sahne yıkılırken
Dr Tuncay Filiz
Çocuklara DM, büyüklere PM
Ülkü Erakalın
Oohh...Suyundan da koy
Haftanın Şıkları


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222