21 Aralık 2005 Yıl: 111

Ana Sayfa

Eski hastalık
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  
'Gavur İzmir' kavgası
"Gavur İzmir" değil " solun kalesi" dedi
Patronlardan uyarı

BAĞLANTILAR
T.C. Cumhurbaşkanlığı
TBMM

Başbakanlık
>>> TÜM LİSTE


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye et"BAZI YAKIŞTIRMALAR İLK SEÇİMDE YIKILACAK" LAFINA TEPKİ YAĞDI
'Gavur İzmir' kavgası

Basın toplantısı yapan DYP'liler Erdoğan'ın sözünü geri almasını istedi. MHP bugün bir protesto mitingi düzenleyecek

NİHAL AŞKIN (HABER MERKEZİ)

DYP GİK Üyesi Emin Dinleten (ortada), Cevat Kırkpınar (solda) ve Bora Akseki ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İzmir ziyaretinde teşkilatla yaptığı yemekte, "İzmir ile ilgili bazı yakıştırmalar vardır. İzmir ilk seçimlerde bu yakıştırmaları yıkacaktır" sözleriyle "Gavur İzmir"i kastettiği yolundaki tartışmalar büyüyor.
Konuyla ilgili DYP dün bir basın toplantısı düzenlerken, MHP de bugün Cumhuriyet Meydanı'nda protesto amaçlı bir toplantı düzenleme kararı aldı.
DYP Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Emin Dinleten, "İzmirliler kendisini derinden yaralayan bu haksız ve ağır beyanat karşısında ilk seçimde AKP'yi sandığa gömecektir" dedi.
SHP İzmir İl Başkanı Mustafa Oktay Korkmaz, Başbakan'ın sözlerini "2. Menemen olayı yaratmaya çalışıyorlar" şeklinde yorumladı.
Başbakan'ın her gittiği yerde suni bir gündem yaratmak gibi bir usulünün olduğunu söyleyen DYP GİK Üyesi Emin Dinleten, dün il binasında yaptığı toplantıda şunları söyledi:
"İzmir ile ilgili söylenenler ima yollu dahi olsa İzmirlileri öfkelendirmiştir. Başbakan'ın söylediklerinden anlaşılan İzmir AKP'ye oy verirse gavurluktan kurtulacaktır. DYP olarak Başbakan'ın bu talihsiz beyanatını unutmayacağımızı ve her platformda kendisinden bunun hesabını soracağımızı belirtiyoruz."
AKP İl Başkanı Ali Aşlık'ın Başbakan'ın bu ifadeyle "Gavur İzmir"i değil, "Sosyal demokratların kalesi İzmir" tanımını kastettidiğini açıklaması üzerine Dinleten, "Bunun yanıtını ne il başkanı ne de İzmir'deki milletvekilleri verebilir. Başbakan eğer Gavur izmir'i kastetmediyse bunu açıklamalı ve İzmirlilerden özür dilemelidir" dedi.

2. Menemen olayı yaratılmak isteniyor
Mustafa Oktay Korkmaz (SHP İzmir İl Başkanı):
Menemen olaylarının yıldönümünde böyle bir sözün söylenmesi çok düşündürücüdür. Başbakan'ın kafasının arkasındaki düşünceleri yansıtmaktadır. 2. Menemen olayı yaratmaya çalışıyorlar ama, sosyal demokrat anlayışıyla İzmir bu zihniyete teslim olamayacaktır. AKP yatırım yapmamakla, Beydağ, liman, Kuzey Çevre Yolu'nu bitirmemekle İzmir'i cezalandırmaktadır. Şimdi de bu cezalandırmanın nedeni açıklanmıştır. Ancak İzmir bu molla zihniyete hiçbir zaman geçit vermeyecektir."

"Tayyip Bey kimlik bunalımında herhalde"
Serdar Yılmaz (DYP Konak İlçe Başkanı): "İzmir milliyetçidir, kahramandır, demokrattır, çilekeştir ama Tayyip Bey gibi kimlik bunalımında değildir. Bu ifade tam bir yobaz ve milli görüş görüntüsü sergilemektedir. İzmir bunlara geçit vermeyecektir. Ancak bu tartışmaların ardından yine takiyye yapacaklar. 'Ben öyle söylemedim siz yanlış anladınız' diyecekler. Takiyye zaten bunların mesleği oldu. AKP'nin amacı İzmir'i cezalandırmak ama, ilk seçimlerde İzmir AKP'yi cezalandıracaktır. AKP İzmir'e yapılan yakıştırmaları değiştireceğine önce kendisine yapılan yakıştırmaları değiştirsin.

"Bu kent ünvanını büyük bir kahramanlıktan aldı"
Dr. Aytun Çıray (Anavatan Partisi Genel Başkan Danışmanı): Başbakan'ın sözlerini kırıcı ve yaralayıcı buldum. Kastedilen yakıştırma "Gavur İzmir" yakıştırması olmalı. Gavurun karşılığı 'müslüman olmayan, dinsiz kimse' demek. İzmir'e kimlerin bu yakıştırmayı hangi niyetle yaptıklarını biliyoruz. Ama sayın Başbakan'ın bu sıfatı AK Parti'ye oy verilmediği için yapmasını kınıyorum. İzmir ünvanını seçimlerden değil, vatanseverliğinden, Kurtuluş Savaşı'nda gösterilen kahramanlıklardan, laik, demokrat ve Atatürkçü olmasından alır."

"Başbakan'ın böyle bir şey dediğine inanamıyorum"
Aziz Kocaoğlu (Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu):
"Ben kulaklarımla bunu duymadım. Bir yorumdan sonra 'gavur İzmir mi demek istedi' diye bir söylem var gazetelerde. Ben sayın Başbakan'ın böyle bir şey dediğine ve böyle düşündüğüne inanmıyorum. Yalnız şu var. Her lider gibi kendi örgütü ile yaptığı toplantıda 'Biz genel iktidar olduk, İzmir'de de yerel iktidar olmak istiyoruz. Onun için çalışmanız gerekir' söyleminde bulunabilir. O da doğaldır.
İzmir demokrasinin insan haklarının hüküm sürdüğü bir kenttir. İzmir aynı zamanda Cumhuriyete sahip çıkan en önemli kentimizdir, bunu sürdürecektir.

HEM ANKARA HEM DE EGE'DE GÜNÜN KONUSU ERDOĞAN'IN SÖZLERİYDİ
Baykal: Bunların zihniyeti bozuk

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı İzmir ile ilgili sözleri nedeniyle kınadığını belirterek, "Başbakan'ın üslubu bozuk. Ama bu açıklama gösteriyor ki, sadece üslubu değil zihniyeti de bozuk" dedi.
Bir başbakanın ilk kez bu nitelikte bir açıklama yaptığını belirten Baykal, şunları kaydetti:
"Başbakan'ın anlayışına göre eğer AKP ilk seçimde İzmir'de birinci parti olursa, bu yakıştırmalar ortadan kalkacak. Eğer öyle olmazsa o yakıştırmalar devam edecektir. Böyle bir anlayış olabilir mi? Başbakan düzeyinde, ülkenin sorumluluğunu üstlenmiş, ülkeyi, milleti kucaklamakla görevli bir insan nasıl oluyor da böyle iğrenç
bir iftirayı ciddiye alarak ortaya atıyor? Başbakan Erdoğan öncelikle kendi tarihini öğrenmesi gerekiyor."

"Başlı başına nezaketsizlik"
Yazılı açıklama yapan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan'ın sözlerini eleştirdi ve "Niyeti ve kastı ne olursa olsun bir başbakana yakışmayan sözler sarf etti" dedi.
Ağar, "Anlaşılan o ki, Sayın Başbakan kendi teşkilatını karşısında görünce, Başbakan olduğunu unutmuş, kendini kaybetmiş, parti genel başkanı sıfatıyla konuşmayı ve fikir beyan etmeyi tercih etmiştir. İzmir'e yönelik bu ima ve bu tespit dahi başlı başına bir nezaketsizliktir. Başbakan, sözcüsü aracılığıyla özür dilemeye çalışmış, ancak özür dilerken sarf edilen gerekçeler kabahatinden daha büyük olmuştur."

Ersin soru önergesi verdi
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Ersin şu soruların da yanıtlanmasını istedi:
- İzmir'e yakıştırdığınız ve ilk seçimde silinip atılacağını söylediğiniz ifade nedir? Ne demek istiyorsunuz?
- İzmir'e İzmirliler'e olan tepkiniz ne zaman bitecek.
"Başbakan'ın İzmir'in tarhini iyi öğrenmesi gerektiğini belirten Ersin, İzmir, çağdaşlığın ve demokrasinin de beşiğidir ve öyle de kalacaktır." dedi.

Kar: Yorumlar yakışıksız
Ege Belediyeler Birliği ve Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, konu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. kar açıklamasında, "Başbakanımızın sözleri çarpıtılarak bazı kesimlerce "Gavur İzmir" olarak değerlendirilmiştir. Ancak bütün Türkiye'nin başbakanı olan Sayın Erdoğan'ın ülkemizin en nadide köşelerinden biri olan İzmir'e böyle bir çarpık ifadeyi ima olarak bile kullanmış olması düşünülemez. Bu imalı ifadeler belli kalıbı aşamamış beyinlerin eseridir. İzmir adına yapılan bu açıklamaları, Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak ön yargılı ve talihsizce buluyorum.
YENİ ASIR İNSAN
"İkinci dil kaçınılmaz"
En iyi eleman nasıl seçilir?
Yükselmeye çalışmalısınız
Starbucks eleman alacak

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Seda'nın bizden neyi eksik
Ali Kocatepe
Bıçak kemiğe dayanınca
Murat Tuncay
Okuryazar da okumaz yaramaz!
Dr Tuncay Filiz
Erkeklerde KPAS: Kalp krizi kadar önemli!
Ülkü Erakalın
Hayat acı bir yalan vay gidene
Haftanın Şıkları


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222