30 Ekim 2005 Yıl: 111

Ana Sayfa

Manşetlerdeki mesajlar neden tepkili?
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

30.10.2005

İş arayanlar

İş bulmanın kolay bir şey olmadığını ancak iş arayanlar bilir. Bir zamanlar çalışmak için elemanlar gönderdiğimiz yabancı ülkelerde bile işsizlik sorunu giderek artıyor. İş bulabilmek hemen hemen her ülkede eskisi gibi kolay değil. Günümüzde işsizlik sorununu çözen ülke yok.

Aranılan nitelikler
İş arayan insanlar, nüfuzlu bir tanıdık ya da yetkili bir aracı olmadan iş bulamayacakları gibi önyargılara sahip. Öte yandan eleman arayan işyerleri, kalesini koruyacak iyi bir kaleci arayan bir futbol takımına benziyor. Hiçbir takım kalesini yeterli görmediği bir kaleciye hatır için bırakamaz. İyi bir kalecide aranan nitelikler eğitim, bilgi ve deneyim gerektiriyor.
Aranılan niteliklere sahip olmadan iş bulabilmek bundan sonra da pek kolay olmayacak. Küresel rekabet iş yaşamındaki eski alışkanlıklarımızı değiştirmemiz için bizi zorluyor. Ancak bu değişimlere uyum sağlayabilen bireyler ve kuruluşlar başarılı olabilecek. Sadece diploma sahibi olmak iş bulmak için yeterli değil. İş arayan elemanların sadece diplomalarına değil uygulamalı bilgilere ve iş deneyimine sahip olup olmadıklarına da bakılıyor.
İşe başvuran elemanlar işyerlerinin aradığı nitelikleri önceden bilmeli ki kendilerini ona göre yetiştirebilsinler. Başvurulacak işlerde şart koşulan nitelikleri geliştirmek, başka bir deyişle tercih edilen bir eleman olabilmek için iş arama sürecine hazırlık daha önceden başlamalı. Bir işe başvuran kimse ancak farklı niteliklere sahip ise uygun bir iş bulabiliyor.

Yetenekli insan kaynakları
Verimliliği artırmak, yenilik, yaratıcılık, müşteri memnuniyeti sağlamak, maliyetleri düşürmek, hızlı ve sürdürülebilir hizmet vermek ancak eğitimli, deneyimli ve çalıştığı kuruluşa sahip çıkan insan kaynakları ile gerçekleşebiliyor. İşyerleri yabancı ürünlerle rekabet edebilmek ve başarılı olabilmek için her düzeyde yetenekli elemanlar çalıştırmak zorunda.
Beşeri ilişkiler geliştirilerek, ekip çalışmaları ve sürekli iyileştirme yaparak iş yaşamında başarıya ulaşılıyor. Yeni yatırımlar, yeni teknolojiler, bilgi yönetimi, otomasyon, özgün ürün ve süreç tasarımları öncelikle yetenekli insan kaynakları ile gerçekleştirilebiliyor. Bu nedenlerle kuruluşlar insan kaynaklarının seçimi, eğitimi ve geliştirilmesi amacı ile özel bir çaba harcamak zorunda.

Yeni işler
Ülkemizde var olan işyerlerinin işgücü çalıştırma kapasitesi işsizlik sorununun çözümü için yeterli değil. İşsizlik sorununun çözümü için yeni yatırımların artırılması gerekiyor. Burada yine küresel rekabet sorunu karşımıza çıkıyor. Ülkemizde yeni yapılacak yatırımların yabancı rekabeti ile boy ölçüşebilecek boyut niteliklere sahip olması gerekiyor.
Bu nedenlerle ülkemizde yabancı sermaye yatırımlarına ve yabancı kuruluşlarla iş ortaklıkları yapmaya gereksinim var. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakerelere başlaması ülkemizin batılı kimliğini güçlendiriyor. Türkiye'ye yabancı sermaye girişinin önümüzdeki dönemde artış göstermesi bekleniyor.
Gelişmiş batı ülkelerinde yeni yatırım yapma avantajları giderek azalıyor. Yeni yatırımlar üretim maliyeti daha ucuz olan ülkelere yöneliyor. Türkiye yeni iş yaratma ve işsizliğe çözüm bulma konusunda bu fırsatları iyi değerlendirmek zorunda.

 

GünAyYıl
ARŞİV
- Arşiv bölümünden yazarın eski yazılarına ulaşabilirsinizYENİ ASIR İNSAN
"Paralel kariyer geliştirin"
Dil bilen daha şanslı
İş kazalarında birinciyiz
Bankaların personel sayısı 131 bin kişiyi geçti

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Gündeme bak
Ali Kocatepe
Egeli olmak
Murat Tuncay
Cumartesiye gelen Cumhuriyet Bayramı
Dr Tuncay Filiz
Yorgunluk, MS bulgusu olabilir
Ülkü Erakalın
Sırlarıyla öldü
Haftanın Şıkları


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222