30 Ekim 2005 Yıl: 111

Ana Sayfa

Manşetlerdeki mesajlar neden tepkili?
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  
Ankara'da en soğuk gün
CHP ile Anavatan'ın 'transfer' kapışması
CHP'den kopan Aslan, AKP'de

BAĞLANTILAR
T.C. Cumhurbaşkanlığı
TBMM

Başbakanlık
>>> TÜM LİSTE


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye etCHP'nin sergisi tartışılıyor

"Cumhuriyet'in ilanından bu yana kadınlarımız" konulu sergide Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakan eşlerinin türbanlı fotoğraflarına yer verilmesi AKP'den sert tepki aldı

FİLİZ İÇKE (HABER MERKEZİ)

Gaziemir'de AKP'lilerin önceki gün Atatürk Anıtı'na çelenk koyma törenine katılmamasıyla tırmanan CHP- AKP gerginliği dün CHP'nin Cumhuriyet'in kuruluş yıldönümü nedeniyle açtığı sergiyle doruğa tırmandı.
CHP Gaziemir İlçe Kadın Kolları'nın hazırladığı ve İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in açtığı 'Cumhuriyet'in ilanından bu yana kadınlarımız' konulu sergide AKP'ye 'ironik' bir eleştiride bulunuldu. CHP İlçe Başkanlığı'ndaki sergide ilk kadın milletvekilleri, ilk kadın avukat, ilk kadın pilot, ilk kadın denizciler, ilk kadın hemşireler, ilk kadın donanma komutanı, ilk kadın vali gibi Cumhuriyet'in ilanından sonra önemli başarılara imza atmış kadınların fotoğraflarının yanı sıra, AKP Hükümeti'ne tepki göstermek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakan eşlerinin türbanlı fotoğraflarına yerverildi. Sergi, AKP kanadından sert tepki aldı.

Karşılarında bizi bulurlar
Bir hafta boyunca ziyarete açık olacak sergide konuşan Ahmet Ersin, İlçe Kadın Kolları Başkanı Şenay Çavdar, İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy, "Cumhuriyetin temel değerlerine yönelik saldırılarda bulunanlar karşılarında çağdaş Türk kadını ve gençlerini, CHP'lileri bulacaktır" dedi.
Serginin açılışını yapan CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de sergiyi çok başarılı bulduğunu belirterek "Sergide Atatürk dönemindeki kadınlar ile bugün Türkiye'yi yönetenlerin eşlerine bakınca devrimlerden ne kadar geriye gidildiği anlaşılıyor" dedi. "Cumhuriyet Bayramı'nı milletçe büyük coşku içinde kutlamak, Cumhuriyet'in kazanımlarından konuşmak varken türbanın konuşulması çok acı" diyen Ersin, "AKP'lilerin söylediği gibi türbana değil, türbanı bir siyasi simge olarak kullanan siyasilere tepkiliyiz. Türban altında Cumhuriyet'e karşı geliştirilen tavırlara karşıyız. Problemimiz türbanın arkasına saklanarak Türkiye'de rejimi değiştirmek isteyenlerle" dedi.
CHP Gaziemir İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy ise, "AKP'nin sergiye tepki vermesi anlamsız. Bu görüntüler bizim ürettiğimiz bir şey değil. Onların gerçekliği" dedi.
Sergide ele aldıkları konunun önümüzdeki yıl da bir tiyatro oyunu olarak sahnelenmesini planlandıklarını belirten İlçe Kadın Kolları Başkanı Şenay Çavdar da, "Türk kadınının Cumhuriyet'ten günümüze kadar geçen sürede geçirdiği değişimi ele alan serginin fikri yeni ortaya çıkmadı. Cumhuriyet döneminin aydın ve çağdaş kadınından bugünkü kara çarşaflı görüntülere nasıl gelindiğini anlatmak istedik. Aslında amacım bunu gençlik kollarımızın da yardımlarıyla tiyatro oyunu olarak sahnelemekti. Bu yıl bunu fotoğraf sergisiyle gerçekleştirdik seneye tiyatro olarak da halka sunacağız" dedi.

"İçlerine sindiremediler"
AKP İl Başkanı Ali Aşlık sergiye tepkisini, "İsteyen istediğini yapsın biz işimizi yapıyoruz" sözleriyle dile getirirken, AKP Gaziemir İlçe Başkanı İsmail Akdağ, "Türban bu ülkenin gerçeği. Bu tepkiyi anlayamıyorum" dedi. "Gaziemir'de ve Türkiye'de bir çok türbanlı insan var" diyen Akdağ, şöyle konuştu:
"Bu insanlar bu ülkede yaşıyorlar. Ben şunu anlayamıyorum; bu sergide türbanlı hanımlarımızı eleştiren insanlar yarın iktidara geldiklerinde bunları bertaraf mı edecekler? Bu serginin değerlendirmesini kamuoyuna bırakıyorum. İçlerine sindiremedikleri başbakanımızın da hanımı türbanlı. Bugün Türkiye'yi temsil eden başbakanımız bu yolda. Biz de bu yolda onun sancaktarıyız."

Kimlerin fotoğrafı var?
Sergide ilk pilot Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen, ilk kadın vali Lale Aytaman, ilk dünya güzeli Keriman Halis gibi Türkiye'de ilkleri gerçekleştirmiş isimlerin fotoğraflarının yanısıra Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın eşi Münevver Arınç, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın eşi Güner Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın eşi Ahsen Unakıtan, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun eşi Emine Aksu gibi türbanlı bakan eşlerinin fotoğraflarıyla, eski Refah Partisi Milletvekili Merve Kavakçı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer'in fotoğrafları da var.

Çelenk krizi yaşanmıştı
Gaziemir'de önceki gün de çelenk krizi yaşanmıştı. AKP Gaziemir İlçe Başkanlığı'nın Abdullah Arda Meydanı'nda yapılan çelenk sunma törenine katılmadığını iddia eden CHP, MHP, DSP ve ANAP ilçe Başkanları çelenk koyma törenini fotoğraflayıp basına göndermiş ve AKP'yi kınayan bir bildiri yayınlamıştı. AKP Gaziemir İlçe Başkanı İsmail Akdağ ise, törene katıldıklarını ancak çelengin gecikmesi nedeniyle diğer siyasi partilerle aynı anda çelenk koyamadıklarını öne sürmüştü.


 


YENİ ASIR İNSAN
"Paralel kariyer geliştirin"
Dil bilen daha şanslı
İş kazalarında birinciyiz
Bankaların personel sayısı 131 bin kişiyi geçti

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Gündeme bak
Ali Kocatepe
Egeli olmak
Murat Tuncay
Cumartesiye gelen Cumhuriyet Bayramı
Dr Tuncay Filiz
Yorgunluk, MS bulgusu olabilir
Ülkü Erakalın
Sırlarıyla öldü
Haftanın Şıkları


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222