30 Ekim 2005 Yıl: 111

Ana Sayfa

Manşetlerdeki mesajlar neden tepkili?
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Hazır mıyız?

FİLİZ İÇKE VE DEVRİM İNCE1| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |11 |


Yapı Denetim Yasası'ndan önce yapılanlar tehlikeli
500 bin bina Allah'a emanet

İzmir'de yasanın çıktığı 2001 yılından önce yapılmış 500 bini aşkın bina var. Bunların deprem riski açısından tek tek incelenmesi gerekiyor

İzmirliler ard arda gelen depremlerin ardından evlerine girmeye korkuyor. Haksız da sayılmazlar, çünkü İzmir'de 500 binin üzerinde bina tam anlamıyla Allah'a emanet!...
İzmir'de 2001 yılından bu yana Yapı Denetim Yasası gereği her aşamasında denetlendiği için sağlamlığından emin olunan konut sayısı yalnızca 30 bin. Üstelik İzmir'in de aralarında bulunduğu 19 il dışında Türkiye'nin geri kalanında yapı denetimi işi tam anlamıyla sıfır noktasında.

Kum gibi dağıldılar
Türkiye'yi yapı denetimi konusunda uyandıran 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi oldu. Bu depremle birlikte ekonomik durumu ortalamanın üzerinde olan bir bölgede bile yapı denetiminin sağlıklı işlemediği gerçeği ortaya çıktı. Öyle ki, bazı tarihi binaların sapasağlam ayakta durduğu Marmara Depremi'nde, henüz birkaç yıl önce büyük paralar harcanarak yapılmış yazlık konutlar, modern apartmanlar kumdan kaleler gibi dağıldı.
Bu depremin ardından yapılara denetim ve standart getirmek amacıyla 2001 yılında Yapı Denetim Yasası çıkarıldı. Yasa, yapılarda zemin etüdünden başlayarak proje ve yapım aşaması sırasında denetimin özel yapı denetim şirketleri tarafından gerçekleştirilmesini ve binada 15 yıl boyunca meydana gelebilecek hasardan bu şirketlerin sorumlu tutulmasını öngörüyordu.

Madalyonun tersi
Yasa uygulaması için ilk etapta seçilen 19 pilot il arasında yer alan İzmir'de 2001'den bu yana yaklaşık 30 bin konut yapıldı. Bu konutlar yapı denetimi hakkında çıkarılan yasaya uygun olarak her aşamasına denetlendi. Ancak madalyonun bir başka yüzü daha vardı. İzmir'de 2001 öncesi yapılmış 500 bini aşkın bina bulunuyor. Ve şimdi bu binaların deprem riski açısından tek tek incelenmesi gerekiyor. Çünkü, birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunan İzmir'in halihazırdaki yapı stoğu açısından yetkililerin elinde somut hiçbir veri yok. Ayrıca sorun burada bitmiyor. Yapı Denetim Yasası'nın sadece pilot 19 ilde değil Manisa, Muğla ve Uşak gibi deprem kuşağında bulunan diğer illerde de uygulanması gerekiyor.

Çifte standart
Ege'de yalnızca İzmir, Aydın, Balıkesir ve Denizli'de uygulanan yapı denetimi Manisa, Muğla ve Uşak'ta yok. Uygulamadaki çifte standart, yasanın uygulanmadığı illerde yapı güvenliği hakkında ciddi soru işaretleri yaratmakla birlikte standardı düşük inşaatları da ilginç bir biçimde destekliyor.
2001 yılında çıkarılan 4708 sayılı yasanın neden tüm Türkiye'de yaygınlaştırılması gerektiğini, İzmir'de yapı denetimi yapan kuruluşlardan birinin en yetkili ağzından dinlediğimiz şu sözlerle daha iyi anlıyoruz:
"İnşaatta kullanılacak demirlerden örnek aldık ve incelenmesi için laboratuvara götürdük. Demirler kötü çıktı ve 'kullanılamaz' raporu verildi. Müteahhite "Demiri acele şantiye dışına çıkar" dedik. Demirler çıkarılırken nezaretçi olarak ben gittim. Kamyona yüklendikten sonra şoföre "Bunları nereye götürüyorsun?" diye sordum. 'Abi Manisa'da bir inşaata satılmış oraya götürüyorum' dedi. Manisa'da o demirin kullanıldığı yeri hala düşünüyorum..."

İzmir, İstanbul'a göre daha şanslı
Türkiye için 1975 yılı, yapı denetimi açısından dönüm noktası oldu. 1975 yılında Türkiye'nin nüfusu 40 milyon 350 bindi. Aynı yıl Türkiye'de afet yönetmeliği devreye girdi. O yıla kadar Türkiye, santimetre karede 120 kilo ağırlığı kaldırabilen (Beton 120) kullanıyor ve evler 3-4 katlı olarak inşa ediliyordu.
1975 yönetmeliğinden sonra "Beton 160" standardı yani santimetrekaresi 160 kilogram ağırlık kaldıran beton kullanmaya başladı. Devlet İstatistik Enstitüsü'ne göre de İzmir'in ve Türkiye'nin şu an sahip olduğu yapı stoğunun yüzde 80'i, 1975 yönetmeliğinin yürürlülükte olduğu dönemde inşa edildi. Oysa İstanbul'daki yapıların birçoğu hala daha eski tarihleri taşıyor.

Tunçağ: Detaylı inceleme şart
Devlet İstatistik Enstitüsü 2000 yılı verilerine göre İzmir'de 522 bin 243 bina bulunuyor. Resmi ve özel binaların, konut ve işyerlerinin yanı sıra kaçak yapıların da yer aldığı 500 binin üzerinde binanın olası bir depremde ne kadar hasar göreceği, hangilerinin yıkılıp hangilerinin ayakta kalacağı bilinmiyor.
İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı olarak 6 yıl önce Türkiye'de yapılan ilk deprem risk araştırması olan Radius Projesi'nde aktif rol alan Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, "Bu binalarla ilgili kapsamlı ve ciddi çalışmalara bir an önce başlamalıyız. Proje sırasında deprem riski açısından kırmızı ile işaretlediğimiz bölgeleri seçip küçük alanlarda daha detaylı çalışmalıyız. Buraları zeminiyle, betonuyla eğimiyle mutlaka ele incelemeli, güçlendirme ya da yıkım kararlarını buna göre almalıyız" dedi.

Yarın: Yapı denetim nasıl yapılıyor?YENİ ASIR İNSAN
"Paralel kariyer geliştirin"
Dil bilen daha şanslı
İş kazalarında birinciyiz
Bankaların personel sayısı 131 bin kişiyi geçti

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Gündeme bak
Ali Kocatepe
Egeli olmak
Murat Tuncay
Cumartesiye gelen Cumhuriyet Bayramı
Dr Tuncay Filiz
Yorgunluk, MS bulgusu olabilir
Ülkü Erakalın
Sırlarıyla öldü
Haftanın Şıkları


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222