20 Eylül 2005 Yıl: 111

Ana Sayfa

O takımdan ayrılın
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler
MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

 
Yeni umut İpekyolu
Doğu'da 2 sektöre teşvik verilmeli
AB Komisyonu erken seçim havası aldı
Koltuk elden gitti

BAĞLANTILAR
Devlet İstatistik Enstitüsü
Dış Ticaret Müsteşarlığı
DPT
>>> TÜM LİSTE

Sayfayı
Tavsiye etSEÇİMLERE 10 GÜN KALA YSK'NIN VERDİĞİ KARAR ESNAF BAŞKANLARINI SARSTI
Koltuk elden gitti

YSK, "İki dönem başkan olanlar bir daha aday olamaz" maddesinin geçmişi kapsadığına karar verdi. Buna göre İzmir'deki 72 odanın başkanı değişecek

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

İki dönemden fazla başkanlık yapmayı yasaklayan Esnaf Yasası'nın çıkmasının ardından 'bir daha aday olamama' tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir çok oda başkanı, Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un "Yasa geriye doğru işlemeyecek" açıklamasıyla rahat bir nefes almışken, Ankara'dan gelen haberle sarsıldı.
Konuyu görüşen Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yasanın '2 dönem üstüste başkanlık yapanlar, bir dönem ara vermedikçe 3. kez başkan olamazlar' maddesinin geçmişi de kapsadığına karar verdi. YSK'nın Büyükçekmece Esnaf Odası'nın başvurusu üzerine aldığı bu karar, önümüzdeki günlerde yapılacak oda seçimlerinde yeniden seçilme hesapları yapan bir çok oda başkanının tepkisine yol açtı

Farkımız ne?
Bu karara göre İzmir'deki 131 esnaf odasından 72'sinin başkanı, 1 Ekim'de başlayacak seçimlerde bir daha aday olamayacak. Böylece pek çok odada 25-30 yıllık başkanlık sona erecek. Yeni çıkan TOBB Kanunu'nda da benzer bir madde bulunduğunu ancak o maddenin geriye dönük işletilmediğini belirten esnaf odası başkanları, "Bizim işadamlarımızdan farkımız ne? Biz de aynı hakkı istiyoruz" dedi.
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam da uygulamanın yanlış sonuçlar doğuracağını söyledi. Öte yandan YSK'nın kararı eline ulaşan Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri, "YSK kararı açık. Bunu uygulayacağız" dedi.

Esnaf odaları başkanlarının görev sürelerine kısıtlama getiren Esnaf ve Sanatkarlar Yasası'na yönelik tartışmalar 1 Ekim'de başlayacak seçimler öncesinde yeniden alevlendi.

Susam'ın durumu
YSK, İstanbul'daki Büyükçekmece Esnaf Odası ve Şoförler Odası başkanlarının "İki dönemdir başkanlık yapıyoruz. Yeniden aday olabilir miyiz" sorusuna, olumsuz yanıt verdi. YSK, bu konudaki yasanın açık olduğunu belirterek, iki dönem başkanlık yapanların yeniden aday olamayacağını belirtti. YSK'nın örnek kararı, tüm ilçe seçim kurullarına gönderildi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı'na 2001'de seçilen ve 1989'dan beri Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın başkanlığını yürüten Mehmet Ali Susam'ın durumu ise, YSK kararının ardından merak konusu oldu. Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü, 4 yıl önce Birlik Başkanı olan, geçen yıl ağustos ayında da Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel ile girdiği tartışma üzerine olağanüstü genel kurul yapan Susam'ın seçimlere katılıp katılamayacağını Sanayi Ticaret Bakanlığı'na sorma kararı aldı. Geçen yıl yaptığı olağanüstü kongre nedeniyle 2 dönemdir Birlik Başkanı olarak görülen Susam, yasaya göre dönem süresi 4 yıl olarak belirlendiği için bu süreye göre henüz 1 dönemini tamamlamış olarak görülüyor. Bu belirsiz durumda Sanayi Ticaret Bakanlığı'nın Susam'ın adaylığıyla ilgili görüşü merakla bekleniyor.
Sanayi Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un da, esnaf birliği ziyaretinde "YSK'nın kararı hepimizi bağlar" şeklinde ifade kullandığını belirten yetkililer, "YSK kararı, 2 dönem ve üzerinde başkanlık yapanların aday olamayacağını belirtiyor. Birlik Başkanı Mehmet Ali Susam ve benzer durumdaki başkanların durumlarıyla ilgili Sanayi Ticaret Bakanlığı'na görüş soracağız" seklinde konuştu.

Yeniden seçilme hakkı olmayanlar
1- Ayakkabıcılar Tahsin Güzel
2-Bakkallar Mustafa Tokmakoğlu
3-Demirişleri Atilla Almaç
4-Diş Teknisyenleri Hafız Karabulut
5-Elbiseciler Mehmet Uluğ
6-Fotoğrafçılar Reşat Akmaz
7-Gömlek ve Triko Ali Külahçı
8-Hamamcılar Nafi Karaca
9-Camcılar Cahit Altıngöl
10-İnşaat Sanatkarları Ahmet Yeşilyurt
11-Kuru Kahveciler Hasan Gönen
12-Kuyumcular Mevlüt Özer
13-Marangozlar Mustafa Kara
14-Matbaacılar Ahmet Tanık
15-Odun-Kömür Mustafa Düzyol
16-Otel-Pansiyon Mehmet Gönen
17-Otobüs-Servisçiler Hasan Basri Bostancı
18-Pazarcılar Zekeriya Mutlu
19-Kasaplar Aydın Mestanlı
20-Pide-gevrek Nevzat Duru
21-Saatçılar Fikri Pamukoğlu
22-Pastacılar Hamdi Yapıcı
23-İzmir Şoförler Sedat Öner
24-Terziler Mevlüt Turun
25-Tuhafiye Mazhar Özkarabacak
26-Bornova Şoförler Recep Akkaya
27-Buca Esnaf Mehmet Ali Susam
28-Gaziemir Esnaf Hilmi Öztop
29-Narlıdere Esnaf Süleyman Gelve
30-Yeşilyurt Esnaf Mehmet Argun
31-Aliağa Esnaf Hüseyin Ekren
32-Aliağa Şoförler Adal Altay
33-Bağyurdu Şoförler Deyhan Şirin
34-Bayındır Şoförler Erdoğan Bitek
35-Bergama Bakkallar Mehmet Salim Söyler
36-Bergama Berberler Hüseyin Candan
37-Bergama Şoförler Muzaffer Yılmaz
38-Karaburun Esnaf M.Ümit Soydan
39-Kemalpaşa Şoförler Osman Gencay
40-Menemen Şoförler Hilmi Kurtoğlu
41-Ödemiş Berberler Salih Yoğurtçu
42-Ödemiş Sarraflar Şerif Naz
43-Ödemiş Marangozlar Nihat Kahya
44-Ödemiş Şoförler Raşit Işıksungur
45-Ödemiş Terziler Selahattin Okanoğlu
46-Tire Berberler Saim Kabaağaçlı
47-Torbalı Şoförler Halis Aksu
48-Urla Esnaf Nihat Özbesler
49-Çamdibi Esnaf Reşat Gençtürk
50-Bergama Kahveciler Kazım Kızılcaoğlu
51-Bergama Sergiciler Refik Güneş
52-Bergama Terziler Osman Tezel
53-Beydağ Esnaf Şükrü Kandemir
54-Çırpı Esnaf Ferit Kadifeli
55-Dikili Esnaf Tamer Uysal
56-Foça Esnaf Ahmet Koldaş
57-Kiraz Esnaf Ahmet Akbaba
58-Menderes Esnaf Mehmet Kayalar
59-Ödemiş Ayakkabı Mustafa Ali Köksoy
60-Ören Esnaf Osman Ortak
61-Poyracık Esnaf Turan Gürkan
62-Seferihisar Esnaf Rüştü Çelikgil
63-Selçuk Şoförler Nihat Uyaroğlu
64-Tire Otobüsçüler Zeki Sessiz
65-Tire Şoförler M.Ali Çulcu
66-Tire Terziler Tayfur Etiğ
67-Torbalı Esnaf Sezai Tamer
68-Urla Şoförler Günay Öz
69-Bergama Marangoz Ömer Sezer
70-Menemen Minibüsçüler Ali Savaş
71-Ödemiş Bilimum Gıda Sami Görgen
72-Çeşme Şoförler Süreyya Türkay

Bu bir görüştür
Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü, "YSK kararı bağlayıcı" derken İzmir Esnaf Birliği Avukatı Özcan Tokuş, kararın görüş niteliğinde olduğunu ve bağlayıcı olmadığını söyledi. Tokuş, şöyle konuştu: "Bazı ilçe seçim kurulu hakimleri bu görüşe uyabilir, bazıları da uymayabilir. İlçe seçim kurulu hakimlerinin YSK görüşünü dikkate alma zorunluluğu yoktur. Ayrıca kanun "genel kurulun doğrudan seçtiği başkan" tanımlaması kullanmaktadır. Ancak şu anki hiç bir esnaf odası başkanı genel kurul tarafından belirlenmemiş yönetim kurulu kararıyla göreve getirilmiştir. Kanunun söylediği anlamda bir başkan yok ve bu nedenle kanunun geriye dönük işlemesinin mantığı da yok."

40 yıldır görevde
1965'ten beri aynı görevi sürdüren İzmir Hernevi Camcılar ve Aynacılar Esnafı Odası Başkanı Cahit Altıngöl de belirsizliğe tepki gösterdi. Altıngöl, ticaret ve sanayi odalarına verilen hakların esnaftan esirgendiğini ve bu sorunun çözülmesini beklediklerini dile getirdi.

İESOB Başkanı Mehmet Ali Susam
Bu bize yapılan bir haksızlıktır

YSK'nın yaptığı karar almak değil, görüş belirtmektir. Ancak bana göre YSK seçimler üzerine görüş belirtmemelidir. Çünkü seçimlerle ilgili kesin kararı ilçe seçim kurulları verir. Bence esnaf teşkilatı, bu gibi spekülasyonlara kurban gitmemelidir. Esnaf sanatkarın sorunlarını çözecek düzenlemeler getirmek yerine kısıtlayıcı yasalarla uğraşmak yanlıştır. Kanunu çıkarıp geriye dönük uygulamaya çalışmak haksızlıktır. Nasıl TOBB'da çıkan kanun geriye dönük uygulanmadıysa bu kanunu da geriye dönük uygulayamazsınız.

Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel
Karar ortada tartışmayalım
Yüksek Seçim Kurulu, kanunu savunarak iki dönem başkanlık yapanların, 1 dönem ara vermediği sürece yeniden seçilemeyeceklerini belirtiyor. Karar ortada ve tartışılacak bir şey yok. Ben daha önce kanunun geriye dönük işlemesini anti demokratik bulduğumu söylemiştim. Ama, uzun süre başkanlık koltuklarında oturulmasını da doğru bulmuyorum.

Bakkallar Odası Başkanı Mustafa Tokmakoğlu
Bu uygulamanın siyasi yönü var
Kanun ve hukuka saygılıyız ama uygulama temel prensiplere aykırı. Hukuk her zaman ön planda ancak, ben böyle bir kararın siyasi olduğunu düşünüyorum. Bu ne benim, ne de toplumun demokrasi anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Ben tüm bu gelişmelerin bir kadrolaşma hareketi olduğuna inanıyorum.

İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Reşat Akmaz
Önemli olan odanın yaşaması
Bizler yasa ne derse onu uygulayacağız. Biz kimin ne kadar başkanlık yapacağı, ya da kimin aday olacağıyla değil, odamızı yaşatmakla ilgileniyoruz. Yasa çıktığından beri tartışmalar yaşanıyor ama bana göre şeriatın kestiği parmak acımaz.

İzmir Hamamcılar Odası Başkanı Nafi Karaca
Bu kanun geriye dönük işleyemez
Bence kanun geriye dönük işlemez. vSeçimlerde yeniden aday olacağım. Çünkü ben ve tüm oda başkanları kanunda belirtildiği gibi direk genel kurul tarafından değil genel kurul sonrası yönetim kurulu kararıyla göreve geldik. O nedenle kanun geriye dönük işleyemez."

İzmir Camcılar Odası Başkanı Cahit Altıngöl
Yapılmak istenen hiç de adil değil
Biz genel kurullar sırasında yönetim kurulu üyesi olarak seçildik. Yönetim kurulu da bizleri başkanlığa layık buldu. Ancak kanun, 'Genel kurulun direkt seçtiği başkan' tanımlaması getiriyor. Bu tanımlamaya bizler uymuyoruz. Bu nedenle kanunu geriye dönük işletmeyi adil bulmuyorum."

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Mevlüt Özer
Mutlaka geri adım atacaklardır
Ben YSK geri adım atacak diye düşünüyorum. Çünkü bu durum insanları hile yapmaya teşvik ediyor. Şimdi bir oda başkanı anlaşmalı bir arkadaşını simgesel olarak başkan yapıp, işleri birinci adam olarak yürütse ne olacak? Bu nasıl engellenecek? Eğer yasa geriye dönük işleyecekse meslek odası seçimlerinin de iptal edilmesi gerekir.YENİ ASIR İNSAN
İyi bir proje yöneticisi olmanın püf noktaları
Başarının sırrı doğru yaklaşım ve metodlarda
Sezgisel zekanızı keşfedin
İyi sunulan ürün satar

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Gamze
Ali Kocatepe
İstanbul'da bir İzmir gecesi
Murat Tuncay
Ah profesör vah profesör
Dr Tuncay Filiz
Okullar açıldı, grip pusuda
Ülkü Erakalın
Nasreddin Hoca misali "Suçlunun hiç mi hatası yok?"
Haftanın Şıkları


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222