20 Ağustos 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler
MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
BORNOVA'DAKİ MALTASS EVİ'Nİ RESTORE EDİP AİLESİYLE TAŞINDI...

Kocaoğlu'na tarihi ev

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu artık tarihi bir evde oturacak. 104 yıllık Levanten Evi'nin restorasyonu 8 ay önce sürdü ve tarihi kimliği korundu

NİL KUYUMCU AKSÜYEK

Matlass Evi'nin tahta zemin döşemeleri aynen bırakılırken, ahşap kapı ve pencereleri de orjinaline uygun restore edildi. Başkan Kocaoğlu ve Ailesi'nin köşe taşınması sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu "maddi durumu iyi olanlar tarihi bir ev alıp restore etsin" sözleriyle yaptığı çağrıya önce kendisini uyarak
Bornova'daki 104 yıllık tarihi Maltass Evi'ni restore edip taşındı. Başkan Kocaoğlu sekiz ay boyunca eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte evin restorasyon çalışmalarını sürdürdü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu "Tarihi bir evi restore etmek idealimizdi" dedi.

ZENGİNLERE ÇAĞRI
İzmir'in kent kimliğini korumak için Büyükşehir Belediyesi'nin geçen döneminde tarihi evlerin
restorasyon çalışmaları başlatıldı. Merhum Başkan Ahmet Piriştina döneminde "Evlere Şenlik" adı altında başlatılan projede Mithatpaşa Caddesi ve Alsancak'taki bazı tarihi evlerin dış cepheleri restore edilip boyandı. Piriştina'nın kent kültürünü sahip çıkılması için başlattığı bu çalışmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sahip çıktı.

ÇAĞRISINA UYDU
Kocaoğlu, kentteki tarihi yapıların restore edilmesi için geçtiğimiz aylarda "zenginlere" çağrı yaptı. Maddi durumu iyi olan kişilerin restorasyonunu yapacağı evlerde ikamet edilebileceği gibi müze amaçlı da kullanabileceğini belirtti. Başkan Aziz Kocaoğlu, yaptığı çağrıya önce kendisi uydu ve Bornova Belediye Başkanı seçilerek aktif siyasete adım attığı ilçedeki tarihi Levanten Köşkü'nü restore etti.

KÖŞKE TAŞINDI
Uzun yıllar Bornova'da ikamet eden Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da ilçesinden vazgeçmedi. Kültürel mirasa sahip çıkmak için yaptığı çağrı çerçevesinde de Bornova'da bulunan Maltass Evi'ni restore etmeye karar verdi. 104 yılık Levanten Evi'nin restorasyon çalışmaları 8 ay önce başladı. Konut amaçlı kullanılan son olarak ise anaokulu olarak hizmet veren yapının restorasyonu yapılırken köşkün tarihi kimliği korundu. Tahta zemin döşemeleri aynen bırakılırken, ahşap kapı ve pencereleri de orjinaline uygun restore edildi.

TAŞINMA TELAŞI
Kocaoğlu Ailesi, geçtiğimiz hafta yeni evine taşındı. Halen taşınma telaşını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu "Tarihi bir evi restore ederek örnek olmak istedik. Tarihi yapıyı Bornova'ya kazandırdık. Tarihi bir yapıyı restore etmek bizim idealimizdi. Restorasyon çalışmaları 8 ay sürdü. Zemindeki tahtaları bile sökmedik. Kapı ve penceler ise aynen korundu" dedi.

6 odası 2 mutfağı var
Dört katlı Maltass Evi, özel bir mimari ile inşa edildiği için dışarıdan bakıldığında 2 katlı gözüküyor. 6 odası, 2 mutfağı ve 3 banyosu bulunan tarihi yapının içinde ağaçların olduğu geniş bir bahçesi var. Bornova 83 sokokta bulunan köşk, La Fontaine Ailesi'nden Geoffrey Maltas'ın eşi Audrey Maltass tarafından inşa edildi.

Bakımsızlıktan çökmek üzere
İzmir'in tarihi mekanlarından biri de Bayraklı'daki Yahya Paşa Yalısı... 1873 yılında, son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in paşalarından biri olan Yapya Paşa tarafından yaptırılan yapı şimdi oturulmayacak halde. Mustafa Kemal Atatürk'ün de İzmir'e geldiğinde kaldığı ev, kendisini yaşatacak yeni bir ev sahibi bekliyor. Tabii bakımsızlıktan çökmezse...

 
YENİ ASIR SİNEMA

Avrupa'da GORA rüzgarı


İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler
NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Yaz bitiyor diye üzülmeyin yenisi kapımızda
Salaş giyinerek de "şık" olabilirsiniz
Sağlıklı yaşam için giyim de çok önemli
Kumandanın ucunda binlerce kanal var
Klimanızın kapasitesi mekana uygun olmalı
Çarşıdan yeni ürünler

SARMAŞIK
Kocaoğlu'na tarihi ev
Yetiştirdikleri çiçek boyu aştı
Avrupa'nın en pahalı üzümü
Ev aletleri aşırı kilo aldırıyor
Patlıcanlı kebap


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222