2 Ağustos 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler
MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
Pazaryerinde hormon denetimi

Balçova Belediyesi Teleferik Mahallesi'nde hizmete sunacağı kapalı pazaryerinde "sağlık devrimi" yapacak. Belediye elemanlarının görev alacağı "laboratuvar" kurulacak ve gıdalar kontrol edilecek...

NİL KUYUMCU AKSÜYEK

Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar, satın aldıkları gıdanın, hormonlu ya da insan sağlığına zararlı olduğundan şüphe ederse bu laboratuvarda ücretsiz olarak tahlil yaptırabilecek. Tahlil sonucu, gıdada herhangi bir sorun tespit edilirse, satışı yapan pazarcıya belediye tarafından zabıta cezası kesilecek. Hatasında devam eden pazarcının tezgahı iptal edilecek. Ancak ceza bununla kalmayacak ve sorumlu pazarcı hakkında rapor hazırlanıp İzmir Tarım İl Müdürlüğü'ne bildirilecek. Gıda Kanunu'na göre açıkta satılan ürünlerin denetlenmesi yetkisi verilen Tarım İl Müdürlüğü, pazarcı hakkında yasal işlem yapacak. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, "AB kriterleri de bu uygulamaları gerektiriyor" dedi.

ÖZEL MÜLKİYET
Balçova Belediyesi, cumartesi günleri hizmet veren Korutürk semt pazarının ihtiyaca yanıt vermemesi nedeniyle yeni bir pazar projesi hazırladı. Teleferik Mahallesi'ndeki 3 bin 600 metrekare alanın kapalı pazaryeri olmasına karar verildi. Arsa, özel mülkiyete ait olduğu için hak sahipleri ile anlaşmaya varıldı. Pazaryerinde faaliyet gösterecek 35 işyerinin arsa sahiplerine verilmesine karar verildi. Bu çalışmaların ardından Balçova Belediyesi, hem ilçeye estetik bir görüntü katacak hem de vatandaşların gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceği pazaryeri kurmak için proje hazırladı.

TEK PROJE, ÇOK HİZMET
"Balçova Belediyesi Çarşı-Pazar Projesi" adı verilen çalışmada, pazarın çok amaçlı olarak kullanılması hedefleniyor. 35 dükkanın yer aldığı pazar yeri çarşı özelliği de taşıyacak. Soğuk hava depolarının yer alacağı bu dükkanlarda et, tavuk ve balık gibi gıdalar satılacak. Tezgahlarda sebze ve meyveler satılacak. Alanda pazar kurulmadığı günlerde film ve tiyatro gösterimleri yapılacak. Balçova Belediyesi, bu pazaryeri için yeni tezgah vermeyecek. Korutürk pazaryerinde faaliyet gösteren esnaf, kapalı pazaryerinde hizmet verecek.

HORMONA SON
Ancak, Balçova Kapalı Pazaryeri'nin en önemli özelliği laboratuvarı olacak. Pazaryeri içindeki işyerlerinden biri belediye elemanlarının görev alacağı laboratuvar haline getirilecek. Burada ücretsiz tahliller yapılacak. Pazaryerinde alışveriş yapanlar aldıkları gıda ile ilgili herhangi bir şüpheye düştüğünde bu laboratuvara gidecek. Gıdanın tahlili yapılacak. Satın alınan üründe hormon ya da sağlığa aykırı madde tespit edilirse pazarcı hakkında cezai işlem yapılacak. Zabıta cezası alacak pazarcı hatasında ısrar eerse tezgahı iptal edilecek. Ayrıca Gıda Kanunu'na göre açıkta satılan her türlü gıdanın denetim yetkisinin verildiği Tarım İl Müdürlüğü konu ile ilgili bilgilendirilecek. Sorumlu pazarcı hakkında rapor hazırlanıp İzmir Tarım İl Müdürlüğü'ne sunulacak. Bu noktadan sonra pazarcı ile ilgili nasıl bir ceza uygulanacağı müdürlüğün yetkisinde olacak.

ÖRNEK OLMALI
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, pazaryerini yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, "Bu proje İzmir'e örnek olmalı. AB kriterleri de bu kuralların uygulanması gerektiğini belirtiyor. Pazaryerlerinde ayrıca soğukhava zinciri olacak. Gıdaların hijyenik ve sağlığa uygun şartlarda satılması sağlanacak. Pazaryeri içinde faaliyet gösterecek laboratuvarda vatandaşların şüpheye düştükleri gıdanın tahlili yapılacak. Gıdanın sağlığa aykırı olduğu tespit edilirse pazarcıya zabıta cezası verilecek. Eğer hatasını tekrar ederse tezgahı iptal edilecek. Ayrıca pazarcı hakkında Tarım İl Müdürlüğü'nde rapor sunulacak" dedi.

İzmir Tarım İl Müdürü Muzaffer Ağar, Balçova Belediyesi'nin kapalı pazaryerinde hayata geçireceği uygulama ile ilgili olarak, "Belediyelerin halk sağlığını ilgilendiren konularla ilgili duyarlı çalışmalarını olumlu değerlendiriyoruz. Belediyelerin müdürlüğümüz ile işbirliği yapmasında fayda var. Bugüne kadar belediyelerle yaptığımız toplantılarda da hep bu işbirliğini konuştuk. Balçova Belediyesi, projesini tamamlayıp, gıdaların tahlili ile ilgili uygulamasını hayata geçirdiğinde, bize haklarında rapor sunulan kişilerle ilgili Gıda Kanunu'na göre cezai işlem yapılacak" dedi.

 
YENİ ASIR SİNEMA

Avrupa'da GORA rüzgarı


İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler
NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Bilinçli alışveriş yapın!
Dahi modacıdan saçlarla dans eden kıyafetler
Melez güzelin tercihi mayokini
Dört mevsim solmuyorlar
Buz üstü az meyve lütfen...
Tatil üçlemesine ek: Suda hız

SARMAŞIK
Pazaryerinde hormon denetimi
"İyi oyuncular yetiştireceğim"
Sıcakta termal stres ve zehirlenme aartıyor
Theodorakis: Bazıları dostluğumuzu baltalıyor
Tavuklu biber dolması


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222