17 Temmuz 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Hiç endişemiz kalmadı
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler
MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
Yüz nakli hayal değil
Terörün çirkin yüzü
Cezaevi paylaşılamıyor

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye et


Geçen hafta Çeşme dün Kuşadası
Terörün çirkin yüzü

Limanın karşısındaki Atatürk Meydanı'nda Kadınlar Plajı'na yolcu götüren minibüste korkunç patlama oldu. 5 kişi yaşamını yitirdi, 13 kişi yaralandı

UFUK BAKSİ - ATİLA KARPINAR - KADİR KEMALOĞLU FİLİZ İÇKE (KUŞADASI)

Geçen hafta Çeşme'de meydana gelen patlamanın ardından dün de Kuşadası'nda saat 10.30'da bir minibüste meydana gelen patlamada 5 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı. Kuşadası Kadınlar Denizi Plajı'na yolcu taşıyan Cemal Uçar'ın kullandığı 09 M 3527 plakalı şehiriçi minibüs, Atatürk Meydanı yakınlarına geldiğinde korkunç bir patlama oldu. Minibüste bulunan 5 kişi olay yerinde öldü. Minibüs içinde ve çevresinde bulunan 5'i ağır 13 kişi de yaralandı. Yaralıların 7'si Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve diğer hastanelere kaldırılırken, 5 yaralının Kuşadası Özel Hastanesi'nde, iki kişinin de Kuşadası Devlet Hastanesi'nde tedavi gördüğü öğrenildi.

Ayrıntılı araştırma
Olaydan sonra Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme, Emniyet Müdürlüğü bomba imha uzmanları ile olay yeri inceleme ekipleri de ayrıntılı bir araştırma başlattı. Polis patlamanın olduğu yerden halkı uzak tutmak amacıyla, 50 metrelik güvenlik şeridi oluşturdu ve bölgeye kimseyi sokmadı. Atatürk Bulvarı trafiğe kapatılırken, vatandaşlar ve turistler çalışmaları uzaktan izlediler.
Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış, Belediye Başkan Vekili Abdullah Sarı ve Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulundu.
Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından, minibüsten kalan parçalar bir kamyonla kaldırıldı. Belediye temizlik ekipleri de çevreyi temizledi.
4 kişinin ölümüne, 14 kişinin de yaralanmasına neden olan patlayıcının, ölen kadınlardan birinin kucağında patladığı ihtimali üzerinde de duruluyor.

Patlamada yaşamını yitiren 3 kişinin kadın olduğu belirtilirken, Kuşadası Kaymakamı Ali Barış, ölenlerin kimliklerini Deniz tutum, Tana Whalen, Ufuk Yücedemir, Eda Okyay ve Helen Luis olarak açıkladı.
Kaymakam Barış, "Patlamada kesin olan 5 ölü 13 yaralının olması. İncelemeler sürüyor" dedi.

Vali dönüyor
Patlamayı memleketi Malatya'da öğrenen Aydın Valisi Mustafa Malay, Kuşadası'na hareket ederken, patlamayı üstlenen terör örgütünün olmadığını söyledi. Olayın, aynı yerdeki patlamayla bağlantısının araştırıldığını kaydeden Malay, "Ölenler arasındaki bir kadının, bombayı taşıyan kişi olması ihtimali var. Bu kadın canlı bomba da olabilir. Cesetler inceleniyor. Gerekli güvenlik önlemleri alındı. Gelen bilgiler ışığında ayrıca değerlendirme yapacağız" dedi.

PKK'ya bağlı bir örgüt üstlendi
Saldırıyı CNN International'ı arayıp kendilerini "Kürdistan Özgürlük Şahinleri" diye adlandıran bir grup üstlendi. Çeşme'deki patlamayı da kendilerinin gerçekleştirdiğini ileri süren PKK bağlantılı grup, eylemleri Türk turizmini baltalamak ve bu şekilde seslerini duyurmak amacıyla yaptıklarını duyurdu. bu arada bombacının Fatma Geçer adında bir eylemci olduğu ileri sürüldü.

Ölen ve yaralıların kimlikleri
Kuşadası Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, olayda ölen ve yaralananların kimlikleri şöyle:
Ölenler; Ufuk Yücedeniz, Eda Okyay, Deniz Tutum, İrlanda uyruklu Tana Whalen ve İngiliz Helen Luis. Yaralılar: Ege Üniversitesi'nde tedavi altına alınan İngiliz yaralılar Toli Pulshol, Helen Pallhall, Steven Stables, soyadı belirlenemeyen Micheal, Adam Brown, Dokuz Eylül'de tedavi gören İbrahim Uçar, Bozyaka Devlet Hastanesi'ne götürülen Nilgün Yüksel,
Kuşadası Devlet Hastanesi'ndeki yaralılar Muhlis Yaşa, İngiliz vatandaşı Sen Pucher, Özel Kuşadası Hastanesi'ne götürülen yaralılar Cemal Uçar, Akif Çallı, Sedat Özçelik, Doğan İkilik ve ayakta tedavi edilen Serkan Tetik.

Bombanın yapısı inceleniyor
Patlamaya neden olan maddenin yapısı hakkında incelemelerin sürdüğünü belirten Aydın Vali Vekili Nurdoğan Kaya, "Şiddeti oldukça fazla. Türünü uzman ekipler inceliyor. Henüz konuyla ilgili net bilgi bildirilmedi. Savcılık ve emniyetin uzmanları yaptıkları inceleme sonunda patlamaya neden olan maddeyi ortaya çıkaracak" dedi.

ÖLÜM DENİZ SON YÜZ METREDE YAKALADI
1 ay sonra nişanlanacaktı

Kuşadası'ndaki bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren 21 yaşındaki Deniz Tutum, evlilik hazırlığı yapıyordu. Olacaklardan habersiz dolmuşa bindi ve iş yerine 100 metre kala gözünü kan bürümüş hainler, Deniz'in bütün hayallerini söndürdü. Haberi alan ailesi ve sözlüsü Yunus Sayılgan, sinir krizleri geçirirken teröre lanet yağdırdılar. Aileninin feryatları yürekleri dağladı.

Savaş alanı gibi
Sabah Kuşadası Limanı'ndaki işine gitmek içini evinden ayrılan Deniz Tutum, önce annesi sonra babasıyla vedalaştı. Dolmuş durağına doğru ilerleyen ve gelecek planları yapan Deniz, bir kaç dakika sonra tüm dünyasını kararacağından habersizdi. Deniz, gelen ilk dolmuşa bindi. Yolda nişan için hayaller kuran Deniz, işyerine 100 metre kala korkunç bir patlamayla yaşamını yitiridi. Ortalık savaş alanına dönerken, Deniz'le birlikte 4 kişi daha hayatını kaybetmişti. Tüm hayalleri terör kurbanı oldu.

Baba öfkeli
Patlamayla sarsılan Kuşadası tedirginlik yaşarken, Deniz'in ailesi hemen hastaneye koştu. Babası Şahin Tutum'un acısı ve öfkesi birbirine karışmıştı. Teröre lanet yağdıran 26 yıllık devlet memuru Şahin Tutum, "Şimdi kızımın hesabını kim verecek. 21 yıl gözüm gibi baktım. Gelinlik çağına gelmişti. Avrupa Birliği'ne girmek isteyenlere sesleniyorum. PKK'yı besleyen bu hainlere inanmayın. Bizi Avrupa Birliği'nin tuvaletine bile almayacaklar" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Kriz geçirdi
Genç kızın sözlüsü Yunus Sayılgan ise "Bizim suçumuz neydi. Bütün hayallerimizi yıktılar. Bunu onlarına yanına bırakmasınlar" diyerek, öfkesini dile getirdi.

El ele tutuşan iki sevgili, ölüme gitti
Patlamada hayatını kaybedenlerden 21 yaşındaki Eda Okyay ve Ufuk Yücedeniz'in(22) birlikte aynı işyerinde görev yaptıkları ve bir ay sonra nişan yüzüklerini takmayı planladıkları öğrenildi.
İzmir'in Hatay ve Güzelyalı Poligon semtinde oturan iki sevgili bir gün öncesinde Cuma günü denize gitmeye karar verdiler. Akşamdan sözleşen iki sevgili geceden plan yaparak Kuşadasına gitmeye karar verdiler.

Evlilik hazırlığı

Dün sabah saatlerinde buluşup Kuşadası'na birlikte otobüsle giden Eda Okyay ve Ufuk Yücedeniz ordanda minibüsle plajlara gitmek istedi.

Kuşadası'nda minibüsü el ele binen iki genç el ele hiç bir şeyden habersiz olarak minübüsün boş olan arka koltuklarına oturdular. Minibüsü el ele göz göze binen İzmirli iki genç bir süre sonrasında yaşanan patlama olayında yaşamlarını kaybettiler. Acı haberi alan İzmir'deki iki gencin yakınları Kuşadası Devlet Hastanesi'ne gittiler.
Turkcell'de müşteri hizmetlerinde görev yapan Ufuk Yücedeniz ile aynı işyerinde çalışan ve patlamada birlikte ölen iki gencin bir ay sonra aile arasında nişan yüzüğü takacakları ve evlilik yolunda ilk adımı atacakları öğrenildi.

Askere gidecekti
Öğretmen anne ve babanını çocuğu olan Ufuk Yücedeniz'in nişanın hemen ardından vatani görevini yapmak için askere gideceği öğrenildi.

Ufuk Yücedeniz ile Eda Okyay'ın cenazeleri aileleri tarafından Kuşadası'ndaki işlemlerinin ardından toprağa verilmek üzere İzmir'e getirilecek.

 

 


YENİ ASIR İNSAN
Çalışanlarınızın yaratıcı gücünü ortaya çıkarın
Spor da yaparım kariyer de
Ev hanımlarının yeni gözdesi doğrudan satış
Kariyerinizi değiştirmeden önce 5 dakika düşünün

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Dağınık masa sendromuna tutuldum
Ali Kocatepe
Rafet ve Yalın
Murat Tuncay
Karşıyaka ve Çiğli belediyeleri neyin farkında?
Dr Tuncay Filiz
Dünyada 3.5 milyar HP'li var
Ülkü Erakalın
Bugun Haber Bulunmamaktadır.