30 Mayıs 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Biri kurtuldu sıra diğerinde
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler
MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
Devlerin kapışmasında arena Denizli olacak
Efe Sibel'i seviyor
Demirel'in "can dostu" öldü

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye et


VERGİ REKORTMENİ İŞADAMI VE ESKİ MİLLETVEKİLİ SIRRI YIRCALI'NIN HER ŞEYİ BALIKESİR'Dİ
Demirel'in "can dostu" öldü

9. Cumhurbaşkanı'nın arkadaşı Yırcalı, 1954'te Demokrat Parti'den meclise girdi. 1960 ihtilalinden sonra Adnan Menderes ile birlikte yargılanıp üç yıl hapis yattı, sonra işine döndü

Sadık UÇAR (BALIKESİR)

Sol baştan: Sırrı Yırcalı, Kız Kardeşi Melahat Akman(Cumhuriyet'in İl Öğretmenlerinden), Abisi Sıtkı Yırcalı(Eski Bakan), Annesi Merkez Yeniköy eşrafından Emine Kadriye Hanım, Babası Kuva-yi Milliyeci 41 Bayrak Adam'dan biri olan Yırcalızade Şükrü Bey

Yıl 1919... Atatürk'ün yeni bir ulus yaratmak için Samsun'a çıktığı ve ulusal savaşın başladığı yıl. 10 Eylül günü Yırcalızade Şükrü Efendi'ye bir müjde iletilir. Bir oğlu olmuştur. O günlerde kurtuluş mücadelesi için yola çıkan ve 41 arkadaşı ile birlikte Alaca Mescit Camii'nde düzenlenen toplantılara katılan Yırcalızade Şükrü Efendi, oğlunun adının Sırrı olmasını ister...
Şükrü Efendi çok sevinmesine rağmen işlerinin yoğunluğu nedeniyle minik Sırrı'yı üç gün göremez. Geleceğin Türkiye'si için Balıkesir'de hazırlıklar yapılmakta, işgal kuvvetlerine karşı direniş mücadelesinin yolları aranmaktadır.

Savaş yılları
Yırcalızade'ler varlıklı bir ailedir. Ancak, savaş bu aileyi de etkiler. Ailenin üçüncü çocuğu olarak doğan küçük Sırrı için de o yıllar pek iyi geçmez. Ekmeğin bile zor bulunduğu bir dönem yaşanmaktadır. Mücadeleye erken başlayan Sırrı Yırcalı, ağabeyi Sıtkı ve ablası Melahat ile birlikte eğitimini hiç aksatmaz.
İlkokul ve ortaokulu bitirdikten sonra Balıkesir Lisesi'ne kaydolur. Okulun başarılı öğrencilerindendir. Balıkesir Lisesi'ndeki dönemi gençliğe adım atan Sırrı Yırcalı için mükemmel yıllardır. Hayatının bütün dönemlerinde Balıkesir Lisesi'ni unutmaz. En büyük aşkı da Balıkesir olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde Hukuk eğitimi görür...
İstanbul'da boş durmaz ve Balıkesir'den gelen öğrenciler için Balıkesir Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti'nin kurulması için çaba harcar. Amacı Balıkesir'den gelip İstanbul'da üniversite eğitimi almak isteyenlerin kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamaktır. Bu konuda çok da başarılı olur.

Ticaret dönemi
Yırcalı, okuldan mezun olduktan sonra iki yıl kamuda görev yapar. Ancak Balıkesir sevdası ağır basınca tekrar memleketine döner. Yırcalı, 1943 yılında Balıkesir'in önde gelen ailelerinden Muharrem Hasbi Koray'ın kızı Müşerref Koray (Yırcalı) ile evlenir. Bu evlilik zaten serbest girişimcilik konusunda sürekli fikir yürüten Sırrı Yırcalı'nın ticari hayata girmesini sağlar.
İlk olarak kayınpederi Muharrem Hasbi Koray'ın yanında un, buz ve çırçır işiyle ticarete atılır. Sonradan çok başarılı olacağı ticarette her biri kendi alanında bir numara olan Mortaş, Balıkesir Elektromekanik Sanayii, Anadolu Maden, Emet Boraks, Balıkesir Pamuklu Dokuma, Balyem, Gönen Hes, Balsüt, Balgıda, Yersa, Yırcalı Un, Otel Kervansaray ve Gönen Hes Şirketlerini kurar.

Demirel'in dostu
Artık Balıkesir dendiğinde Yırcalı soyadı ön plana çıkmaktadır. 1943 yılında başladığı ticarette hep bir numara olur ve Balıkesir'de sanayiinin gelişmesinde büyük katkı sağlar.
Yıllarca Balıkesir'de vergi rekorunu kimseye bırakmaz. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Can dostum" dediği Yırcalı, politikaya da uzak kalamaz. Demokrat Parti kendisine milletvekilliği önerisinde bulunur. Bizzat Başkan Adnan Menderes'in rica etmesi sonucunda teklifi kabul eder ve 1954 ve 1960 yıllarında iki dönem Balıkesir Milletvekili olarak meclise girer. Ancak 1960 ihtilali Yırcalı'nın politikadan uzaklaşmasını sağlar...
İhtilalde Adnan Menderes ile birlikte yargılanır. Üç yıl hapis yatar ve beraat ederek tekrar işlerinin başına döner. Öte yandan, kurduğu işletmeler oğlu Rona Yırcalı'nın da devreye girmesiyle her geçen gün büyümektedir.

İş hayatında olduğu kadar sosyal hayata da önem vermektedir. Balıkesirspor'a maddi manevi çok katkı sağlar. En önemsediği konulardan biri de eğitimdir. 1985 yılında kendi imkanlarıyla inşa ettiği okulu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlar. Kendi adını taşıyan Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Balıkesir ve Türkiye'nin önemli okullarından biri olur.
Bu okulun her türlü ihtiyacını da yıllarca karşılayacaktır. Yoksul öğrencilere burs veren Türk Eğitim Vakfı'nın da kurucuları arasında yer alır.

1996 yılında sağlık sorunları nedeniyle çok sevdiği Balıkesir'den ayrılarak İsviçre'ye gider.
Bu tarih Yırcalı'nın Balıkesir'e vedası anlamına gelmektedir.

Memlekete veda
9 yıl boyunca bir daha Balıkesir'e dönemez. Ama büyük hayali vardır. Yakınlarına şöyle der:
"Balıkesir'e dönmek en büyük hayalim. Dönüşümde Balıkesir'deki fabrikalarında çalışan personelim ve adımı taşıyan Anadolu Lisesindeki öğrencilerin Değirmen Boğazında beni karşılamalarını çok isterim. Hep rüyalarımda bu sahneyi görüyorum."

Ama uzun sayılabilecek hayatına çok şey sığdıran, bir çok ilklere imza atan Sırrı Yırcalı'nın hayali ne yazık ki gerçekleşmez. Son olarak mezun olmaktan gurur duyduğu Balıkesir Lisesi'nin kaymaklı şenliklerine de bu nedenle katılamaz. Oysa çok arzu etmektedir. Bu kez hayat ünlü sanayiciye bu şansı tanımaz...

 

 

 

 


YENİ ASIR İNSAN
Hastayız ama yine de çalışmaya devam ediyoruz
Berard Metodu ile öğrenme gücünü artır
Telefonlarınıza kimse çıkmıyor mu?
Kitap tanıtım

>>> İnsan Kaynakları ilanları

YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller

Durmuş Odabaşı'nın İNSANLARI

Yücel Elidemir
Bekle Çeşme
Ali Kocatepe
Üçte üç...
Murat Tuncay
Af edersiniz ama...
Dr Tuncay Filiz
Sıcak tehdit; Koru kendini!
Ülkü Erakalın
Bugun Haber Bulunmamaktadır.