3 Mayıs 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Aynaya sordular ve dediğini yaptılar
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Astroloji

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler
MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
HAFTANIN TARTIŞMASI
Toplum kurallarına uymak enayilik mi?

Kurallara uyulmazsa ceza kaçınılmaz olur

Büyük şehirlerde yaşam zorlu... Ekonomik, sosyal ve politik sorunlar, temizlik, çevre kirliliği ile mücadele ve tarfik... Peki biz de toplumsal kuralları uyuluyor mu?

EĞİTİM SORUNU
Önce İzmir'in tanınmış simalarından, iş dünyasından aldık yanıtımızı... Aslo Çolakoğlu, "Bu eksiklik, Türkiye'nin 3.üncü dünya ülkesi olmasından kaynaklanmaktadır. Eğitim ve kültür seviyesi artırılmalı. Yaptırımlar çok önemli, ceza uygulanmalı. Türk insanı ne yazık ki, bundan anlıyor. 'Bırakalım kendileri yapmayı öğrensinler' dersek yanlış olur" diye konuştu. Ayşin Kayabaşı da "Bu, tamamiyle eğitim ve kültür meselesi. Bu tarz durumlarla batıda rastlanmıyor bile. Eğitimli toplumlarda böyle bir şeylerle karşılaşmak çok zor. Kuralların bir kısmında ceza gerekiyor. Yaptırım ancak bu şekilde gerçekleşir. Örneğin trafik kuralları için, büyük cezalar konulduğunda insanlar çekinip daha çok dikkat edeceklerdir" dedi...
Cemal Özgörkey'e göre ise sorun, toplum olarak bireysel hareket etmekten kaynaklanıyor ve diyor ki, "Biz toplumsal yaşam içinde fonksiyonel hareket edemiyoruz. Türk insanı kültürel ve eğitim açıdan çok yüksek seviyelerde değil, bir de Akdeniz insanının tembelliği ve sıcak kanlılığı da olunca, kuralları tanımama doğal olarak gelişiyor. Ancak bunu önlemenin yolu, yine de eğitimdir."

Yazarımız Ali Nail Kubalı'nın görüşü ise şöyleydi, "Türkiye'yi gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda 3 büyük fark görürür. Bunlar; kaba bir bencillik, karşısındakinin haklarına 'ham' bir saygısızlık ve cezasızlık. İnsanlarımızın öncelikle bireysel ve toplumsal bilince ulaşmaları gerekiyor. Uyarıyı da devlet ve devlet mekanizmalarının küçük-büyük suç demeden cezalandırması gerekiyor. Küçük yaşlardan beri çocuklara özgürlükler ve haklar öğretilmeli; ancak özgürlüğün başkalarının haklarına tecavüz olmadığı da bilinmeli..."

AYŞE ÖZYENER
Eksiklikler çok
Türk toplumunda eksik olan, yaptırımların eksik ve etkisiz olması. Batıda kesin cezalar var ve uygulanıyor. Ancak ülkemizde cezalar sınırlı değil ve hata olduğunda ceza veriyeceği bilinci hala oluşmuş değil. Yaptırımlar kuvvetli olmalı; 'Buraya çöp dökmek yasaktır' deyiorsa ve buna rağmen oraya çöp dökülüyorsa saygı ve haksal açıdan sorunlar var demektir.

ERGUN ALBAYRAK
Bilinç olmalı
Türk insanında disiplin yok. Öncelikle insanların disiplinli haraket etmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Türkiye'nin eğitime ve sosyal yaşam için gerekli olan çalışmalara önem vermesi gerekiyor. Müfredata ders konmalı, caydırıcı cezalar olmalı. Özellikle iletişim araçlarında bu tür kodlar kullanılmalı ve bilinç oluşturulmalı.

FİLİZ PELİT
Ceza caydırıcıdır
Bu, toplum bilincinin yerleşmemesi ile alakalı bir durum. Kültür eksikliği ve eğitimin yetersiz oluşu, toplumdaki bu tür olayların yaşanmasına neden oluyor. Eğitim şart ve eğitim öne çıkarılmalı; ancak eğitim ilk olarak ailede verilmeli. Okul ondan sonra gelir. Bu tür davranışların ortadan kalkması için bazı cezai yaptırımlar uygulanabilir.

MEZİYET DE ANDREA
Saygı önemli
Türk insanı çevrelerinde olan biten birçok şeye karşı duyarlı değil. Trafikten çevre temizliğine, otobüs kuyruklarından birbirleriyle ilişkilerindeki birçok alanda duyarsızlar. Bunun nedenini eğitimin yetersiz oluşuna bağlıyorum. İnsanların birbirlerine karşı saygıları kalmamış. Herkes üzerine düşen görevi 'birey' olarak yapsa, ilerlemeler olacaktır.

 


YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.