26 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 Çok kültürlü Kanada'dan farklı tasarım dilleri...
Tiril tiril montların tam zamanı!
Mevsimin "şık" kurtarıcıları
Ter kokusuna son verin
Depresyona karşı evcil hayvan besleyin
İşini elde taşımak isteyenlere 
Sayfayı
Tavsiye et


Toronto Moda Haftası'nda, Gagnon ve Dixon gibi tasarımcılar, dünyanın iddialı isimleri arasına katılabileceklerini gösterdi
Çok kültürlü Kanada'dan farklı tasarım dilleri...

Gagnon'un tasarımları entelektüel bir zekanın ve incelikli bir dokunuşun ürünleri. Tasarımcı konuşan giysileriyle, konsepte öncelik tanıyor izlenimi verse de, işlevsel ve pratik olmanın ticari avantajlarının da farkında.

Dixon, formlara değil, malzemelere daha yakın. 2006 kışı için yaptığı tasarımların hazırlıklarına "İskoçya'nın Kanada'da derin kökleri olduğu" savıyla başlamış. Tasarımları Kanada'nın çok kültürlü yapısını yansıtıyor

Şölen Kipöz

Moda sektörünün küresel ağı giderek genişliyor; çok kısa bir süre öncesine kadar moda merkezleri olarak görülen Paris, Milano, Londra ve New York, yeni çevresel katılımların etkisiyle standartlaşıyor.
Son birkaç sezondur Toronto, Montreal ve Vancevour'daki moda gösterileriyle dikkat çeken Kanada, moda coğrafyasının sınırlarını genişletiyor.
Geçtiğimiz hafta düzenlenen Toronto Moda Haftası bu anlamda Kanada'nın en çok ses getiren uluslararası organizasyonu oldu.

NEW YORK HAVASI
Toronto'da sergilenen koleksiyonların çoğu coğrafi yakınlığın da etkisiyle, New York Moda Haftası'ndaki ticari havayı soluyor gibi. Ancak Atlantik'ten Pasifik'e kadar Kanada'nın farklı bölgelerinden gelen tasarımcıların bir bölümü sayesinde, yakın gelecekte Kanadalı moda tasarımcılarının adlarının, Paris ve Londra'da sunum yapanlarla aynı kulvarda anılacağı anlaşılıyor.
Olağan dışı kesimleri ve duyarlılığı ile Belçikalı tasarımcı Anne Demeleuster ve İngiliz tasarımcı Preen'le boy ölçüşebilecek nitelikte iddialı giysilere imza atan Denis Gagnon, bu tasarımcılardan biri.
Gagnon, deri ile kumaş gibi oynamasıyla ünlenen bir tasarımcı. Kumaşla çalıştığında sofistike terziliği, su gibi akan drapeleri, minimalist renk paletiyle dikkat çekiyor. Formları yaşamın farklı ritmleriyle can buluyor.

SİMETRİ TUTKUSU
Gagnon'un tasarımları entelektüel bir zekanın ve incelikli bir dokunuşun ürünleri. Tasarımları minimalist olduğu kadar dekoratif de... Gagnon dekoratif elemanları işlevsel çizgilere dönüştürüyor. Giysilerinin dokunduğunda bozulacakmış gibi duran kırılgan bir yapısı var ama her biri ustaca yerleştirilmiş elemanlarla ve simetriye olan tutkusu ile sapasağlam ayakta duruyor.
Denis Gagnon Toronto Moda Haftası'nda da 2006 kışı için, kaynağını doğanın dengesinden alan, mekansız ve zamansız tasarım felsefesini yineledi. Giysilerin bir yerine yerleştirdiği küçücük bir hareket, bir kumaş kıvrımı, tasarımcının, beden diliyle izleyiciye bir şeyler anlatmaya çalıştığının göstergesi.
Ben bu yaklaşımı Hüseyin Çağlayan'ın 2003 kış koleksiyonuna yakın buldum. Bu anlamda Gagnon, konuşan giysilerle, tasarımlarında konsepte öncelik tanıyor izlenimi veriyor ama diğer vatandaşları gibi bir giysinin işlevsel ve pratik olmasının kendisine getireceği ticari avantajların da farkında.

ÇEMBER GENİŞLİYOR
Küreselleşme, moda sektöründe merkez ve çevre sınırlarını dayatıyor. Ama gelecek, bu sınırların ortadan kalkabileceği sinyalini veriyor. Çember genişliyor; Paris, Kopenhag, Londra, Tokyo, Barselona, New York, Toronto, Sydney, Milano, Madrid, Shangai derken belki İstanbul, hatta İzmir?
Neden olmasın?

Işıldayan tasarımcı David Dixon
Toronto Moda Haftası'nda, kendine özgü tarzıyla ışıldayan başka bir tasarımcı da David Dixon... Ancak Dixon, Gagnon gibi formlara değil malzemelere daha yakın. Kanada modasını dünyaya açma konusunda son derece popüler olan genç tasarımcı, Meg Ryan ve Jennifer Love Hewitt'in de içinde bulunduğu bir müşteri portföyüne sahip.
Dixon, lüks duygusunu işlevsellikle, fanteziyi duyarlılıkla bütünleştirdiği tasarımları, Kanada'nın çok kültürlü yapısını yansıtıyor.
2006 kışı için yaptığı tasarımların hazırlıklarına İskoçya'nın Kanada'da derin kökleri olduğu savıyla başlamış. Bu nedenle koleksiyonunda tartan, ekose yünlüler, ipekli tüvid ve kürk gibi İskoç ve Kanada kumaşlarını bir arada kullanıyor.
"Herhangi bir Kanada'lıda İskoç bir yan görebilirsiniz" diyor Dixon; "herkes İskoçya'nın teknik olarak etnik olduğunu unutuyor" diye de ekleyerek.

YALIN KESİM
Ancak İskoçya temalı koleksiyonu ile bu etnisitenin doğal sonucu olan kalabalık bir tarzı değil, yalın kesimli, rafine bir terziliği vurguluyor. Koleksiyonlarında çoğu zaman kullandığı dekoratif tüylerden bu kış için de vazgeçmemiş. Gece için tasarladığı birkaç parça ipek tafta elbise ile 1950'li yılların rafine terziliğini öne çıkarıyor. Ancak renkli liflerden oluşturduğu straplez, kabarık etekli mini elbisesi gerek malzeme seçimi gerekse deneyselliği açısından kuşkusuz Toronto Moda Haftası'nın en akılda kalıcı parçalarından.

 

 YENİ ASIR SİNEMA

Gelecekten bıktı geçmişe dönüyor


İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler
NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Çok kültürlü Kanada'dan farklı tasarım dilleri...
Tiril tiril montların tam zamanı!
Mevsimin "şık" kurtarıcıları
Ter kokusuna son verin
Depresyona karşı evcil hayvan besleyin
İşini elde taşımak isteyenlere

SARMAŞIK
Çocuklar mafyayı meslek biliyor
Dededen ayakkabıcı
Güzel Sanatlar Oyuncuları "Matruşka"yı oynuyor
Halkı kandırmak artık bitmeli
Fırında sebzeli tavuk budu


            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222