26 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Orman Baba: Cem Bakioğlu
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
Uyanık çöp toplayıcıları
Egemenlik Evi Büyükşehir'in
Otobüsler şehir dışına çıkarılıyor
Oyunlara 138 gün kaldı


Kemal Hoca'nın TELEFONU
Kemal ÖnderoğluESNAF KÜRSÜSÜ
Önder Sümer
yönetiminde

Sayfayı
Tavsiye etKENDİLERİNİ BELEDİYE GÖREVLİSİ OLARAK TANITIP GERİ KAZANILABİLİR ATIKLARI ALIYORLAR
Uyanık çöp toplayıcıları

Büyükşehir Belediyesi'nin pilot bölgelerde başlattığı uygulamadan yararlanan
bazı fırsatçılar, vatandaşların ayrıştırarak poşetlediği katı atıkları topluyor

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Büyükşehir Belediyesi'nin Bornova, Karşıyaka ve Konak'taki pilot bölgelerde başlattığı 'geri kazanılabilir atıkların kaynağında toplanması' uygulaması bazı uyanıkların iştahını kabarttı. Bornova ve Konak'ta vatandaşların ayrıştırıp ayrı ayrı poşetlediği atıkların kendilerini Belediye görevlisi gibi tanıtan bazı kişiler tarafından toplandığı belirlendi.

Afiş hazırlamışlar
Bu kişilerin atıkları topladığı kamyonetlere de 'Büyükşehir Belediyesi geri kazanılabilir atıkların kaynağında toplanması aracı' yazılı bez afiş astıkları tespit edildi. Olay gerçek Belediye görevlilerinin belirtilen gün ve saatlerde gittikleri pilot bölgelerden elleri boş dönünce ortaya çıkarıldı. Büyükşehir olaya el koyarken oynadıkları oyunun ortaya çıktığını anlayan uyanıklar ise kayıplara karıştı.
Uygulamayı yürüten Büyükşehir yetkilileri, sorunun çözümü için ilçe belediye zabıta müdürlüklerini en kısa sürede toplantıya çağırdı. Önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda zabıta amirlerinden kampanyanın yürütüldüğü pilot bölgelerdeki denetimlerin artırılmasının isteneceği öğrenildi.

Zorunlu hale geldi
Büyükşehir'in geçtiğimiz Kasım ayında kampanya olarak başlatttığı uygulama "Ambalaj ve Katı Atık Yönetmeliği'nin yeni yılla birlikte yürürlüğe girmesiyle zorunlu hale geldi. Yönetmelik, uygulamaya katılmayan apartman yöneticisi ve sakinlerine 291 milyon 877 bin lirayla 4 milyar 378 milyon lira arasında değişen para cezaları uygulanabileceği hükmünü de getirdi.

Uygulaam ton atık değerlendirildi
8 Kasım'da başlanan uygulamada bugüne kadar başarılı sonuçlar alındı. Uygulama çerçevesinde çalışmada bu güne kadar 200 tona yakın geri kazanılabilir atık toplandı. Toplanan atıkların yüzde 16.1'ini gazete kağıdı, yüzde 23.7'si karton, yüzde 8.2'si beyaz kağıt, yüzde 4.5'i pet şişe, yüzde 6.4'ü plastik, yüzde 1.5'i tetrapak, yüzde 0.6'sı alüminyum, yüzde 21.2'si cam ve yüzde 2.4'ü ise teneke ambalajlaş oluşturuldu. Toplanan çöplerin yüzde 70'lik bölümü değerlendirilirken geriye kalan yüzde 30'lük bölümün ise çöp olduğu belirtildi.

Uygulama alanı genişletiliyor
Uygulamaya İzmir'in Karşıyaka, Bornova ve Konak ilçelerinde seçilen pilot bölgelerde yaklaşık 11 bin konutta başlandı. Daha sonra uygulama kapsamına alınan konut sayısı Konak'ta 28, Bornova'da da 25 bine çıkarıldı. Karşıyaka'da 9 bin olan konut sayısının önümüzdeki haftalarda 35 bin 670'e çıkarılacağı öğrenildi.

 


YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.