26 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Orman Baba: Cem Bakioğlu
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
İlk kazmayı vurdu 10 gün daha süre istedi
Haydi Cumhuriyet Maydanı'na
Türk oteline el koydular

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye et


KIRGIZISTAN'DA OLUŞAN ÇETELER İŞYERLERİNİ YAĞMALIYOR, SİLAH ZORU İLE SAHİPLENİYORLAR
Türk oteline el koydular

İzmirli işadamı Fehim yenice'nin sahibi olduğu Bişkek'teki Pınara Otel, silahlı kişilerce ele geçirildi. Oteli işleten Gürsel Yenice Türk elçiliğine sığındı

İLKER ÇOBAN (İZMİR)

Kırgızistan'da yaşananlar yağmalardan Türkler de nasibini aldı. Beta, Bellona, Lion ve İstikbal mobilya yağmalandı. Başkent Bişkek'te bulunan Yenice ailesine ait Pınara Oteli'ne 20 kişilik bir grup tarafından muhalefet liderlerinden İşenbay Kadirbekov adına el konuldu... Otele el koyan gruptakilerin resmi üniformalı olduğu ve kendilerini savcı, hakim ve polis müdürü gibi unvanlarla tanıttıkları açıklandı.
Çalışan Türkler'e ayrılmaları için akşama adar süre tanındı. Otelin sahibi Gürsel Yenice ve 5 Türk personel Türk elçiliğine sığındı.
Kırgızistan'da başlayan isyanın ardından el konulan Başkent Bişkek'teki Pınara Oteli'nin sahibi İzmirli İşadamı Fehim Yenice, devletin kendilerine sahip çıkmasını istedi.
Dün otele yapılan baskın sırasında büyük oğlu Gürsel Yenice'nin (44) otelde bulunduğunu belirten Yenice, otelin eski ortak Kırgızistanlı Ruslan Sarmısakov tarafından ele geçirildiğini belirtti. Yenice, Sarmısakov'un olay sırasında "Oteli tekrar alırsanız yakarız" dediğini söyledi.

Polis kıyafeti ile
Türkiye saatiyle dün sabah 08.30'da Sarmısakov'un 20 kişilik bir grupla birlikte otelini bastığını belirten Yenice, oğlu ve eski ortağı arasında yaşanan diyalogu şöyle anlattı:
"Oteli birlikte yaptığımız Akkeme Şirketi'nin sahibi Sarmısakov, resmi kıyafetli ve savcı olduklarını söyleyen kişilerle birlikte otele gelmişler. oğluma oteli teslim aldıklarını söylemişler ve boşaltılmasını istemişler. Oğlum karşı çıkmaya çalışmasına rağmen çalışanların hemen oteli boşaltmasını istemişler. Oğlum çalışanlarla birlikte Türk Büyükelçiliği'ne sığınmak zorunda kaldı. Ben de, İçişleri Bakanlığı'nda çalışan yeğenim Muhlis İnce aracılığıyla Dışişleri Bakanı Gül'e ve Başbakan Danışmanı'na gerekli bilgiyi verdim."

Daha önce de olmuştu
Fehim Yenice, 1992 yılında gittiği turistik gezi sırasında Kırgızistan'da Pınara Oteli kurmaya karar verdi. Aralarında eski milletvekili Sarmısakov ve Kırgız bakanların da bulunduğu Akkeme Şirketi ile ortaklık kuran Yenice, yüzde 50 payla Pınara Oteli yapmaya başladı.
1992'de temeli Turgut Özal tarafından atılan otel, 1995'te dönemin Cumhurbaşkanı Demirel tarafından açıldı. Otel açıldıktan bir ay sonra aralarında Akkeme'nin ortaklarının da bulunduğu silahlı 50 kişi oteli basarak Yenice'yi otelden dışarı çıkardı.
O tarihte silahlı baskın olması nedeniyle oteli terk etmek zorunda kalan Yenice, "Otelimi yüzde 50 ortaklığımı yok sayarak tamamen hisseleri ele geçirmek için zorbalıkla elimden aldılar. 1995 ile 1999 arasında hükümetler destek olsa da geri almayı başaramadım. 1998 yılında Akkeme şirketi iflas edince otel devlete geçti. 1999 temmuz ayında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Akayev, Demirel'i ziyaret ettiğinde konu gündeme getirildi. Demirel Akayev'i ikna ederek iki devlet arasında oteli devralmamız için sözleşme hazırlandı. Sözleşme neticesinde otelin net karının yüzde 50'si ile Akkeme şirketinin borçlarını ödemek kaydıyla oteli geri aldık. Kırgız devleti oteli bize teslim etti. İşletmeyi 1999'dan beri sürdürüyorduk. Bu döneme kadar borçlarını da ödedik" diye konuştu.

Devlet garantisi
Fehim Yenice'nin küçük oğlu Gürkan Yenice'nin (33) işlettiği Pınara Otel, Sarmısakov'un da aralarında bulunduğu muhalifler tarafından 2001 yılında bir kez daha geri alınmak istendi. Ancak devlet garantisi olduğundan Sarmısakov ekibi başarılı olamadı. 2002'de ise Akkeme şirketinin tüm kayıtları silindi ve tamamen ortadan kalktı.
Şirket ortadan kalkmasına rağmen oteli ele geçirmek isteyen Sarmısakov önceki sabah 20 kişilik grupla 16 katlı otele yeniden girdi. Kardeşi Türkiye'de olduğu için otelin başında bulunan Gürsel Yenice, Sarmısakov ve adamları tarafından otelden zorla uzaklaştırıldı.

Oğlu işletiyordu
Pınara Oteli 1999'dan bu yana Fehim Yenice'nin üç oğlundan en küçüğü 33 yaşındaki Gürkan Yenice tarafından işletiliyordu. Gürkan Yenice, yılda 4-5 kez İzmir'e gidiyor o geldiği sırada yerine ağabeyi Gürsel Yenice gidiyordu. Senenin iki haftası Bişkek'te bulunan iki çocuk babası Gürsel Yenice, acı olayı yaşamak zorunda kaldı.
Büyükelçiliğe sığınan Yenice sık sık ailesiyle görüşerek durumunun iyi olduğunu aktardı.
Oteli ellerinden alan eski ortakları Sarmısakov'un Türkçe bildiğini belirten Yenice, "Beni bugüne kadar hiç tehdit etmedi ama geride kalan yıllarda davalar açarak oteli almaya çalışsa da başarılı olamadı. 2003 yılında da Sarmısakov'un açtığı dava üzerine Kırgız Hükümeti tüm banka hesaplarımıza el koymuştu. Ancak hükümete yaptığımız başvuru sonucunda sorun giderildi. Garantör olan Türkiye'nin 1999'da oteli geri almamızda sözleşmenin yükümlülüğünü yerine getirmesini ve oteli geri almasını bekliyoruz" dedi.

25 milyon dolara maloldu
25 milyon dolara mal olan otelin 156 odası ve 400 yatağı bulunuyor.
Oteli kardeşinin yerine kısa süreli işlettiği sırada baskına uğrayan Gürsel Yenice, Sarmısakov tarafından devir anlaşması imzalatılmak istendiğini söyledi. Sarmısakov'un Gürsel Yenice'ye "Otelin demirbaşlarıyla birlikte bize devrettiğine dair anlaşma imzala" dediği ancak Yenice'nin reddederek oteli terk ettiği belirtildi.

Geliyorlar
Gürsel Yenice ile birlikte otelde çalışan 5 kişi eşleri ve çocuklarıyla birlikte toplam 14 kişiden 7'sinin Türkiye'ye gelen ilk uçakla geleceği belirtildi.
Diğer taraftan Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürü Tevfik Mengü ile görüşen Fehim Yenice, Dışişleri Bakanlığı tarafından Kırgızistan'a bir diplomat heyeti gönderildiğini ve otelin geri alınması konusunda heyetin bilgilendirildiğini belirtti.

450 FİRMA VAR
Çoğu hasar gördü

Türk-Kırgız İş Konseyi Başkanı Cem Özgür, Kırgızistan'da bulunan Türk işadamlarının can güvenliğini tehdit eder boyutta bir durum olmadığını belirterek, "Yağmaya uğrayan şirketler var. Bunlar can kaybının olmadığını, gelişi güzel bir yağma olduğunu, ondan dolayı hasar gördüklerini ifade ettiler" dedi.
Özgür, yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da çoğunluğu küçük ve orta boy ölçekli olmak üzere 450 Türk firması olduğunu belirterek, Türk yatırımcıların hemen her sektörde faaliyet gösterdiğini ifade etti.
Kırgızistan'da Türkler'in özellikle otelcilik, gıda ve içecek üretimi, bankacılık, mobilya, çay paketleme, plastik, eğitim ve inşaat malzemeleri üretiminde yatırımları olduğunu belirten Özgür, "Türk firmalarının oradaki yatırımı 1991'den beri 650 milyon doları, ayrıca Türk müteahhitlerinin gerçekleştirdikleri projelerin toplamı 350 milyon doları buldu. Türkler, bu ülkede Amerika, İngiltere ve Kanada'dan sonra 4'üncü en büyük yatırımcı" dedi.


 


YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.