26 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Orman Baba: Cem Bakioğlu
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
İlk kazmayı vurdu 10 gün daha süre istedi
Haydi Cumhuriyet Maydanı'na
Türk oteline el koydular

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye et


MERSİN'DE TÜRK BAYRAĞI'NA YAPILAN SAYGISIZLIĞA TEPKİ MİTİNGİ VAR
Haydi Cumhuriyet Maydanı'na

Ege'nin çeşitli il ve ilçelerinde düzenlenen yürüyüşlerle olay kınanıyor

ERTAN GÜRCANER/KAHRAMAN DURAK (İZMİR) /GÜLAY BOZKURT (AYDIN) /ZÜLFÜKAR SEKİZLER (MANİSA)

Mersin'de Türk bayrağının yakılmasına tepkiler sürüyor. İzmir'de Karşıyaka Belediyesi Türk Bayrağı'na Saygı yürüyüşü düzenlerken, Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilciliği de bugün (cumartesi) gerçekleştirilecek miting öncesi basın açıklaması yaptı.
Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilciliği de bugün gerçekleştirilecek "Bayrağa Saygı" mitingi öncesi basın açıklaması yaptı. İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, 30 bin kişinin ölümüne neden olan terör örgütünün yandaşları aracılığıyla bayrağı yakma cesareti gösterdiğini söyledi.

Doğruyol, "Her karış toprağın bedelinin binlerce şehidin kanıyla ödendiği bu topraklarda bu ne cesaret, bu ne cüret. Hükümet AB'yi gerekçe gösteriyor. Tüm istekleri yerine getirilse bile AB, Türkiye'nin tam üyeliğini kabul etmeyecektir. AB'nin tek hedefi var. O da Türkiye'nin potansiyel güç olarak 21. yüzyıla girmesini engellemek. Ey millet uyanın! Biz tarih boyunca gördük. Bugün de görüyor ve yaşıyoruz. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" dedi. Bugün Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek bayrak mitingine, Kamu Sen olarak 20 bin üyeleriyle destek vereceklerini belirten Doğruyol, Kamu Sen'in milli konularda hassas olmaya devam edeceğini söyledi.

YER-GÖK KIRMIZI BEYAZ
Karşıyaka'da dev bayrak

Binlerce kişi, 600 metrekarelik Türk bayrağını açarak Anayasa Meydanı'na yürüdü

Karşıyaka Belediyesi'nin düzenlediği yürüyüşte 600 metrekarelik dev Türk bayrağı, yürüyüşe katılanlar tarafından taşındı. Zübeyde Hanım Kabristanı'ndan başlayan yürüyüşe yediden yetmişe yüzlerce Karşıyakalı ellerinde bayraklarla katıldı. Kortej, Karşıyaka Çarşısı'nun sonunda Türkiye'nin en büyük üçüncü bayrağı olduğu belirtilen 600 metrekarelik Türk bayrağını açarak Anayasa Meydanı'na doğru yürüdü. Araç sürücülerinin de korna çalarak destek verdiği yürüyüş, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle sona erdi.
Mersin'deki bayrağa saygısızlık olayına tepkiler büyüyerek sürüyor. Dün de Ege'de ve yurt genelinde protesto yürüyüşleri ile protesto mitingleri yapıldı. Siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri de kınama bildirileri yayınladı.

ALAŞEHİR
Alaşehir'deki siyasi parti temsilcileri ve Alaşehir Belediyesi tarafından düzenlenen protesto mitingine katılanlar Pazar Camisi önünde toplandıktan sonra Sevgi Yolu'nu takip ederek Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Atatürk Büstü önünde konuşan Belediye Başkanı Kadir Daş, "Birkaç kendini bilmezin atalarımızın kanlarını dökerek sahip olduğumuz bayrağımızı yakma girişimini Alaşehir halkı olarak protesto ediyoruz" dedi.

SALİHLİ
Salihli'de 13 siyasi partinin temsilcileri, Atatürk Anıtı'na çiçeklerden yapılmış Türk Bayrağı Çelengi koyarak, bayrağa yapılan saygısızlığı kınadı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra ortak bildiri DYP İlçe Başkanı İlter Yüksel tarafından okundu.

SARIGÖL
Sarıgöl MHP İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen yürüyüş, Dışkahveler Mevkisi'ndeki Atatürk Heykeli önünde başladı. Ellerinde bayraklarla heykelin önüne gelen vatandaşlar önce saygı duruşu yaptı; ardında da topluca İstiklal Marşı okundu.

AYDIN
Aydın'da bayrak seferberliği başlatıldı. Belediye, şehrin tüm cadde ve sokaklarını bayraklarla donatırken, vatandaşlar da ev ve işyerlerini bayraklarla süsledi. Kampanyaya katılan şehir içi halk minibüsleri de araçlarının önüne bayrak asarak seferlerini yaptı. Aydın'da bugün de saat 14.00'te Atatürk Meydanı'nda bayrağa saygı yürüyüşü ve mitingi yapılacak.

MANİSA
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz ile Meclis Başkanı Yaşar Coşkun imzası ile yayınlanan bildiride oda tarafından bayrak kampanyası başlatıldığı açıklandı. Ticaret ve Sanayi Odası'nın ön cephesine 7x10.5 metre ebatlarında bayrak asılırken, Manisa halkı 27 Mart akşamına kadar ev ve işyerlerini bayrakla donatmaya çağrıldı. Manisa Özel Körfez İlköğretim Okulu öğrencileri de Mesir Şenlikleri Kutlama Programı kapsamında pazaryeri esnafına bayrak dağıttı.

Uşak'ta, birlik ve beraberlik günü

Bayram havasında geçen mitinge yaklaşık 500 öğrenci katıldı


Uşak Bir Eylül İlköğretim Okulu öğrencileri Türk Bayrağına yapılan saygısızlığı kınamak ve tepki göstermek amacı ile okullarından başlayarak Atatürk Anıtı'na kadar ellerinde Türk Bayrakları ile yürüdüler. Büyüklü küçüklü bayraklarla şehir merkezinde bayram havası estiren 500 öğrenci ellerinde bayraklarla 1 km yürüyerek Atatürk Anıtı önüne geldi. Anıt önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından topluluk dağıldı.

SEFERİHİSAR
Atatürk Anıtı önünde Kaymakamlık önderliğinde düzenlenen mitinge yüzlerce Seferihisarlı katıldı. Protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrencilerin yanısıra sivil halkın da yoğun ilgi gösterdiği mitingte bayrağa karşı yapılan saygısızlık protesto edildi.

BALIKESİR
Balıkesir Esnaf Odası Başkanı Mesut Aşanel'in başlattığı bayrak kampanyasında on bin bayrak dağıtıldı. Balıkesir Esnaf Odası Başkanı Mesut Aşanel ile 20 oda başkanı Esnaf Odaları'nda bir araya gelerek bayrağa saygısızlığı kınadı. Oda Başkanları adına konuşan Mesut Aşanel, "Esnaf teşkilatı olarak suskun kalmamız mümkün değildi. Bu beraberlik bizi bölmeye çalışan dış ülkelere de bir mesajdır" dedi.

TURGUTLU
Saat 14.00 Koza Pazarı'nda toplanan protokol, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları üyeleri, vatandaşlar, Turgutlu Kaymakam vekili İbrahim Kekik, Turgutlu Belediye Başkan vekili Mustafa Çalışır İlçe Emniyet Müdürü Nihat Yüksel'in de başta bulunduğu kortejle Koza Pazarı'ndan Atatürk Bulvarı üzerinden 50

TÜRKİYE'DE TEPKİLER

HATAY- DÖRTYOL
Olay zanlıları serbest bırakıldı

Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde, 3 gün önce bir ilköğretim okulu bahçesindeki Türk Bayrağı'nın bir bölümünün kesici aletle yırtılarak, yeniden göndere çekilmesiyle ilgili olarak, soruşturmanın sürdüğü bildirildi.
Kaymakam Lütfullah Gürsoy yaptığı açıklamada, 100.Yıl İlköğretim Okulu'nda 22 Mart tarihinde, gece, henüz kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce Türk Bayrağı'nın gönderden indirilerek, kesici aletle zarar verildiğini ve tekrar çekildiğini belirtti.

İSTANBUL
Emelleri boşa çıkacak
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Mersin'de Nevruz kutlamaları sırasında Türk bayrağına yapılan saldırıyı kınadı. Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, yüce Türk milletinin, insanlık değerleri ile dolu tarihi boyunca milli birlik ve bütünlük içinde gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarma yönündeki her çabasında bazı
art niyetli ve çoğu zaman dış çevrelerden kaynaklanan hain davranışlara maruz kaldığını, ancak her seferinde de bu çirkin emelleri boşa çıkardığını vurguladı.
Yalçıntaş, "Türk milleti, birliğini temsil eden en yüce değer olan bayrağını her zaman en üstlerde tutacak, bu vasfını test etme gafletine düşenlere de cevabını birlik, beraberliğini en üste çıkartarak verecektir" dedi.

ANKARA
Anıtkabir'i ziyaret

Türk-Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş başkanlığındaki bir grup sendika üyesi, Mersin'de Nevruz kutlamaları sırasında Türk Bayrağı'na yapılan saygısızlığa tepkilerini dile getirmek amacıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Yokuş ve beraberindekiler, Atatürk'ün mozolesine kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan "Türk Büro-Sen" yazılı çelengi bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

SAMSUN
"Tek yürek kampanyası"
Mersin'de Nevruz kutlamaları sırasında Türk Bayrağı'nın yakılması girişimine tepkiler sürüyor. Samsunspor Eğitim ve Tanıtma Vakfı'nca (SAM-SEV), 29 Mart Salı günü yapılması planlanan yürüyüşte, dünyanın en büyük ulusal bayrağı olduğu belirtilen 3 bin 800 metrelik dev Türk Bayrağı taşınacak.
Şişli Belediyesi tarafından Cumhuriyet'in 80. yılı kutlamaları kapsamında yaptırılan ve ilk kez İstanbul'da açıldıktan sonra SAM-SEV'e hediye edilen dev bayrak, yürüyüşte bir kez daha açılacak.
Atatürk Müzesi'nde sergilenen, yaklaşık 3.5 ton ağırlığında, 4.5 metre genişliğinde olan ve 15 bin metrekare alanı kaplayan bayrağın açılabilmesi için hazırlıklara başlandı. Ticaret ve Sanayi Odası da 1 Nisan'a kadar sürecek "Bayrağımız İçin Tek Yürek" kampanyası kapsamında Samsunluları ev ve işyerlerini
bayrakla donatmaya davet etti.
Gazi Belediyesi ise tepki amacıyla İstiklal Caddesi'nde Samsunlulara bayrak dağıtacak.

 

 


YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.