26 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Orman Baba: Cem Bakioğlu
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
İlk kazmayı vurdu 10 gün daha süre istedi
Haydi Cumhuriyet Maydanı'na
Türk oteline el koydular

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye et


MENEMEN DEVLET HASTANESİ KANALİZYON İNŞAATI BAŞLADI
İlk kazmayı vurdu 10 gün daha süre istedi

"Hattı 1 ay içinde bitireceğine söz veren Başkan Şahin, Yeni Asır'da yer alan anons üzerine çalışmaya son gün başlayarak, "40 günde tamamlarım" dedi

ERDAL ÇARBOĞA (MENEMEN)

Kod farkı var
Menemen Devlet Hastanesi'nde unutulan kanalizasyon bağlantısının yapılması için Belediye Başkanı Tahir Şahin çalışmaları sonunda başlattı. Şahin, kod farkı yüzünden sıkıntı yaşadıklarını, bu nedenle inşaatın 10 gün gecikmeli olarak bitebileceğini vurguladı.

11 yılda 9.5 trilyon lira harcanarak tamamamlanan Menemen Devlet Hastanesi'nde kanalizasyon bağlantısının unutulduğu ortaya çıkınca, "Bağlantıyı bir ay içinde tamamlayacağız" diyen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ancak dördüncü haftada iş makineleri ve belediye işçileri ile çalışma başlattı. Çevre sakinleri, "Şahin, Yeni Asır'da önceki gün 'Verdiğin sözü tutmana 1 gün kaldı Başkan Bey! Cumartesi günü size hatırlatacağız' anonsundan sonra çalışma başlattı" derken, Başkan Tahir Şahin, "Geçtiğimiz pazartesi günü künkleri getirdik ve kanalizasyonu bağlama çalışmalarına başladık" diye konuştu. Şahin, "Kot farkından kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle kanalizasyon bağlama faaliyetlerimiz 10 gün gecikmeli olarak bitirilecek" dedi.

Kod farkı var
Hastanedeki kanalizasyon sorununu Yeni Asır Gazetesi'nin 24 Şubat günü yayınlanan haberi ile öğrendiğini kaydeden Belediye Başkanı Tahir Şahin "Hastane atık suyunun DSİ'nin sulama kanalına verildiğini Yeni Asır Gazetesi yazınca öğrendik ve hemen proje çalışması başlattık. Bu hafta başından beri faaliyet içindeyiz. Önümüze başka bir engel çıkmazsa 10 günlük gecikme ile kanalizasyonu 800 metre uzaklıktaki şehir kanalizasyon şebekesine bağlayıp bitireceğiz. Bir ay dedikse de işi 40 günde tamamlayacağız. Havaların yağışlı gitmesi çalışmamıza engel oldu. Kod çalışmasında sıkıntıya düştük. Burada hastanenin kanalizasyon sistemi daha altta, şehir kanalizasyon şebekesi daha üstte kalıyor. Bu sorunu aşmak için çalışıyoruz. O da bizi on gün geri atabilir. Kod farkından dolayı zorluk yaşıyoruz. Biz on gün gecikmeli de olsa sözümüzü yerine getireceğiz" dedi.

Suç işliyoruz!
Kanalizasyonu bağladıklarında bu sorunun yine de ortadan kalkmayacağını belirten Başkan Şahin, "Hastanenin kanalizasyon sorununu çözüp, hattı ilçemizin ana şebekesine bağlayacağız. Ama 4 kilometre ilerde kanalizasyon yine Gediz'e dökülecek. Menemen'in tüm kanalizasyon şebekesi Gediz'e akıp gidiyor. Büyükşehir metropol alanına girdikten sonra kanalizasyon ve su işlerinin İZSU tarafından kalıcı bir şekilde çözümlenmesi gerekiyor. Bugün bizim yaptığımız bu iş, aslında İZSU'nun görev alanına giriyor. Biz 5216 sayılı yasa gereğince bir lira bile para harcama yetkisine sahip değiliz. Şu anda bile buraya para harcama yetkimiz olmadığı halde harcama yaparak suç işliyoruz" dedi.

Menemen'in kanalizasyon şebekesi projesinin 1992 yılında yapıldığını ve aynı yıl yatırım programına alındığını belirten Başkan Şahin şöyle konuştu: "1994 yılında tüzel kişiliği olan Yahşelli Köyü, belediye mücavir alanına girmiş. Köyün tüzel kişilik alanı üzerine de Menemen Devlet hastanesi inşaatı başlatılmış. Hiçbir şekilde de inşaat ruhsatı alınmamış. Yani devlet, köy tüzel kişiliğine ait alana yasal olmayan yollarla müdahale etmiş. Yasal olmayan yollarla yapılan bu hastane inşaatının da kanalizasyon projesi Menemen Belediyesi tarafından yapılmamıştır. Çünkü yetki alanı içinde değildir. Yetki olmayan yere de hukuk devletinde yaşıyorsanız müdahale etme hakkınız yoktur. Bu açıdan baktığımda kanalizasyonun yapılmadığını görüyoruz.

Sonra öğrendik
Geçmişte görev yapan arkadaşlar bu noktada haklı. Daha sonra 1994 yılında burası mücavir alana alınmış. Ama proje 1992'de yapıldığı için ikinci kademe olarak değerlendirilen kanalizasyon projesi yapılması düşünülmüş yapılmamış. Biz 1999 yılında göreve geldiğimizde hastane inşaatı duruyordu. "Hastanemizi isteriz" kampanyası başlattık. Ve hastanemiz bitti. Ama ne yazık ki kanalizasyonun olmadığını biz de hastane bittiğinde öğrendik. Çünkü önceden olan biten olayı bilmiyoruz. Dosyayı açtık inceledik o zaman bu geçmişi öğrendik. Kimsenin aklına devletin hukuksuzluk yaptığı gelmez. Biz bunu burada gördük. Bu da ayrı bir boyut önümüzdeki günlerde bu konuyu da açıp, gündeme getireceğiz" dedi.

'Bir ay yeter' demişti
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, kanalizasyon sorununun sadece hastane ile ilgili olmadığını Işıklar Mahallesi'nde de kanalizasyon bulunmadığını belirterek, 25 Şubat'ta şunları söylemişti:
"Herkes endişeye kapılmış, kimse merak etmesin. Ufak işleri çok fazlaca büyütüyorlar. Doğru öneriler var, ama bu işin bu noktaya gelmesini sadece siyasi bir boyut olarak değerlendiriyorum. Muammer Aksoy Caddesi'ne bağlı bir kanalizasyon sistemimiz var. Kaymakamlık lojmanının atığı da oraya geliyor. Okulların ve Menemen Devlet Hastanesi'nin atık sularını kanalizasyona bağlamak için yeni bir boru hattı döşeyeceğiz. Kaymakamlık lojmanı ve demiryolu arasından geçecek. Bir kanalizasyon döşeyip o bölgenin atıklarını almak istiyoruz. Hastane girişinin orada eski bir kanalizasyonumuz var. Oraya bağlamak için çalıştık, ama hastanenin kod farkı arka tarafa düştüğü için ön taraf kurtarmıyordu; o nedenle oraya bağlayamadık. Projeyi yaptırdık. 1 ay içinde projeyi uygulayacağız."

Karşılıklı oturup çözmemiz gerekirdi
Kanalizasyon olayını kamuoyuna yansıtan kişilerin aslında iyi niyetle hareket ettiğini, ancak işin içine biraz da olsa 'siyaset' girdiğini iddia Belediye Başkanı, "Tahir Şahin'i geçmiş dönemde yıpratmak istediler, bu dönemde de aynı şekilde yıpratmak istiyorlar. Halbuki bu sorunu haber yaptırma yerine gelip bizle paylaşsalardı biz bu sorunu ortak bir şekilde konuşup çözerdik. Bir bardak suda fırtına kopardılar. Ziraat Odası Başkanı da AKP İlçe Başkanı'nın oyununa geldi" dedi.YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.