26 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Orman Baba: Cem Bakioğlu
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
Tahliye uçağı gönderdik
Türk oteline el koydular
Japonya'dan, 6 ülke için tsunami alarmı

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye etTahliye uçağı gönderdik

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gül, Kırgızistan'daki vatandaşlarımızı ülkeye getirmek için özel uçak yolladı

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kırgızistan'daki Türklerin tahliyesi için, içinde Dışişleri Bakanlığı heyetinin de bulunduğu özel uçağın gönderildiğini söyledi. Gül, Kırgızistan'da bulunan ve acilen Türkiye'ye dönmek isteyen bazı ailelerle özellikle kadın ve çocukların Türkiye'ye getirileceğini söyledi.

Takip ediyoruz
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı'nın, sürecin başından itibaren Kırgızistan'daki olayları yakından takip ettiğini belirtti ve ülkedeki Türk vatandaşları açısından endişe verici bir durumun olmadığını söyledi.
Dışişleri Bakanlığı'nda basın mensuplarına Kırgızistan'daki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Gül, Türkiye'nin bölge ülkeleriyle yakın kültürel ve tarihi bağları olduğunu ifade ederek, bağımsızlıklarını kazanmalarından itibaren Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirdiğini ve kendi devlet sistemlerini kurmaları aşamasında yardımcı olduğunu bildirdi.

Bilgi topluyor
Gül, Kırgızistan'daki son gelişmeler konusunda, "Buradaki oluşumları ilk günden itibaren yakından takip ettik, vatandaşlarımızla ilgili sorun yok" dedi ve bizzat Bişkek Büyükelçisini arayarak, bilgi edindiğini, gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti. Gül, Kırgızistan'daki hareketin içinde olanların, vaktiyle devlet görevinde bulunmuş kişiler olduğunu da hatırlatarak, hareketin içinde olanlar da dahil olmak üzere herkesle temasa geçildiğini, dün Dışişleri Bakanlığı'nda konuya ilişkin olağanüstü toplantı yapıldığını söyledi.
Kırgızistan'da hareketin başında görünen kişilerin büyük bölümünün eski başbakan, bakan ve devlet adamları olduğunun altını çizen Gül, bu kişilerin tümünün Türkiye ve Türk dostu olduğunu ifade ederek, Kırgızistan meclisinin toplanarak, geçici yönetimin yetkililerini tespit etmiş olmasının da olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Tedbirler alındı
Gül, çeşitli nedenlerden ötürü bazı kişilerin sokakta işyerlerini yağmaladıklarını, bunun kaygı verici olduğunu ancak Türk düşmanlığı gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti. Gül, gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.
Kırgızistan'da barış ve istikrarın yerleşmesi ve bunun için de demokrasinin gelişmesinin önemli olduğunu belirten Gül, güvenlik ve barışın kısa sürede sağlanacağını umut ettiğini ifade etti.
Gül, Türkiye'nin, Kırgız halkına yardım için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu da söyledi.

Akayev: Yurt dışındayım
Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Askar Akayev, yurtdışında bulunduğunu, ancak bu durumun geçici olduğunu söyledi. Akayev, KABAR haber ajansına yaptığı açıklamada, istifa ettiğine dair haberlerin "sahtekarca ve kötü niyetli" açıklamalar olduğunu belirterek, "Yurtdışındaki varlığım geçici" diye konuştu. Akayev, Kırgızistan'da Anayasaya aykırı şekilde darbe yapıldığını ifade etti. Rus Itar-Tass ajansına göre, Kırgızistan'ın devrik lideri Askar Akayev, ülke dışında olduğunu ancak istifa etmediğini bildirdi.

Rusya Başkanı, kucak açtı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Askar Akayev'in Rusya'ya gelmek istemesi halinde buna karşı çıkmayacaklarını söyledi.
Kırgızistan'daki gelişmelerin yetkililerin zayıflığından kaynaklandığını söyleyen Putin, "Kırgızistan'daki gelişmeler yetkililerin zayıflığından, çoğalan sosyal ve ekonomik sorunlardan kaynaklandı. Bu Rusya için sürpriz olmadı" dedi.

Seçimler haziranda yapılacak
Kırgızistan'da hem başbakan hem de vekaleten devlet başkanlığı görevlerini yürüteceği açıklanan muhalefet lideri Kurmanbek Bakiyev, devlet başkanlığı seçimlerinin Haziran'da yapılacağını bildirdi.
Bakiyev, milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, ülkede Anayasa'ya uygun olarak devlet başkanlığı seçimlerinin üç ay sonra Haziran'da yapılacağını belirtti.YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.