12 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Sadece önlem yetmez
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

 
Yeni Rakı'ya altın kapak
Çerezciler gıda çarşısı kurmak için karar aldı
Nemrut Limanı, Ege'ye çok büyük katkı sağlar
300 bin esnafa kredi müjdesi

BAĞLANTILAR
Devlet İstatistik Enstitüsü
Dış Ticaret Müsteşarlığı
DPT
>>> TÜM LİSTE

Sayfayı
Tavsiye etGÜMÜŞ RENGİ KAPAKLI 70'LİK ŞİŞELER DEĞİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI
Yeni Rakı'ya altın kapak

Mey'in İzmir distribütörü olan BESAŞ tarafından yürütülen operasyonda, işlemler 4 sabit nokta ve 40 araçla yapılıyor

KADİR KEMALOĞLU (HABER MERKEZİ)

Yetkililer, Türkiye genelinde 100 binden fazla noktada Yeni Rakı ürünü satıldığını bu noktalarda eşzamanlı değişim gerçekleştirildiğini belirtti.

Mey Alkollü İçecekler Sanayi'nin bir çok kişinin ölümüne neden olan 'sahte rakı skandalı' sonrası önlem olarak toplanmasına karar verdiği gümüş rengi kapaklı 70 cc'lik Yeni Rakı'ların toplanmasına dün de devam edildi. Mey'in İzmir'deki distrübütörü olan BESAŞ tarafından yürütülen operasyonda gümüş renkli kapağa sahip Yeni Rakı'lar altın renkli kapaklılarla değiştiriliyor.

İçebilirsiniz
Genel Müdür Gürkan Suner, altın renkli kapaklı yeni rakıların en kısa zamanda İzmir'deki tüm bayilere ulaşacağını söyledi. Toplanan içkilerin tamamının imha edileceğini belirten Suner, "Yeni altın kapaklı rakının kapağına ve şişeye aynı seri numarası basıldı. Böylelikle sahtecilere karşı önlem alınmış oldu. Vatandaşlar, rakısını buna dikkat ederek alsın ve gönül rahatlığıyla tüketsin" dedi.

Kalıcı çözüm
Suner, altın renkli kapaklı rakı uygulamasının yaklaşık üç ay süreceğini belirterek, "Daha sonra Meksika'dan ithal edilecek 'çakma kapak' olarak bilinen bilyeli kapaklar kullanılacak. Böylelikle kalıcı bir çözüme ulaşılacak" dedi.
Bayilerini sahte rakıya karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyardıklarını belirten Suner, "Kendilerine daha düşük fiyatla rakı satmak isteyenleri hemen bize bildirsinler. Daha ucuza ancak sahte mal satılabilir. BESAŞ, İzmir metropolünde Tekel mamülleri ve alkollü içeceklerin tek dağıtıcısıdır. Bayiler, yeni rakıları BESAŞ mağazalarından ve dağıtıcılarından başka hiçbir yerden almasınlar. Korsan dağıtıcıları ve satıcıları emniyete, Tekel Başmüdürlüğü'ne ihbar etsinler" diye konuştu.

Zarar çok
Suner, Yeşildere, Buca, Karşıyaka ve Balçova'da dört mağazalarının bulunduğunu ve bayilerin buradan rahatlıkla gümüş renkli kapaklı rakıları yeni altın kapaklı rakılarla değiştirebileceklerini söyledi.

Üzücü olayların tekrar yaşanmaması için MEY'in başlattığı bu örnek değişim kampanyası beraberinde trilyonluk maliyetler de getiriyor. Piyasada şu anda 3 ile 5 milyon arasında 70'lik Yeni Rakı bulunduğunu belirten MEY yetkilileri, bu değişim operasyonunda oluşacak zararın şimdilik ifade edilemeyeceğini, maliyetin trilyonları bulabileceğini ifade etti.

Nasıl anlaşılacak?
Tüketicilerin şişenin boynu ve kapağındaki rakamlar ile seri numaraları karşılaştırarak ürünün orijinal olduğundan emin olabileceklerini ve rahatlıkla içebileceklerini belirten MEY yetkilileri, Yeni Rakı ve diğer ürünlerin yüzde 100 güvenle içilebilmesi için aylar önce kalıcı çözümlere yönelik başlattıkları yatırımların kısa zamanda sonuca ulaşacağını ve bunu duyuracaklarını kaydetti.

Aradaki fark
* Kokusu ve tadı itici gelir
* Kapakları şişeye tam oturmaz ve mattır
* Fabrika kodu, üretim tarihi vb numaralar eksiktir
* Etiketi elle yapıştırıldığından düzensizdir
* Şişenin dibine dikkatli bakıldığında tortular vardır
* Kesin tespit ancak laboratuvar analiziyle mümkündür

 


YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.