9 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

O koltuklara kimler otursun?
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

 
Petkim bazı kesimlere indirimli olarak satılacak
Nemada kredi faizi indi
Tekstilde düşük kur endişesi
Tansaş'ta yıllık enflasyonu - % 0.6

BAĞLANTILAR
Devlet İstatistik Enstitüsü
Dış Ticaret Müsteşarlığı
DPT
>>> TÜM LİSTE

Sayfayı
Tavsiye etÖZELLEŞTİRME İDARESİ, NİSAN AYINDA "HALKA AÇMA" KARARI ALDI
Petkim bazı kesimlere indirimli olarak satılacak

Petkim müşterileri için % 7, şirket çalışanları ve emeklilerine % 10 ucuza satış yapılacak

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci (sağda) ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Özelleştirme İdaresi ikinci Başkanı Osman İlter
ihale süreci hakkında bilgi verdiler

Petkim, nisan ayında halka arz edilecek. 2003 yılında blok olarak satışa sunulan ancak Uzan Grubu'nun yaşadığı mali sorunlar nedeniyle özelleştirmesi gerçekleşmeyen Petkim, bu kez "özel iskonto" ile halka arz edilecek. ÖİB Başkanı Metin Kilci, "Hisse senedi sahipliğinin yaygınlaşması ve hisse senedi piyasasının kurumsallaşmasına katkıda bulunabilmeyi" hedeflediklerini söyledi. Yüzde 88.86'sı kamuda bulunan Petkim'in halka açılma oranı, SPK'nın yapacağı çalışmadan sonra netleşecek.

Kimler var?
Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, Petkim'in halka arzında yurtiçi küçük bireysel yatırımcılar için yüzde 6, yurtiçi kurumsal yatırımcılar için yüzde 4, Petkim müşterilerine yüzde 7, şirket çalışanları ve emeklilerine yüzde 10, kamu çalışanlarına yüzde 7, yurtdışı kurumsal yatırımcılara yüzde 4 oranında iskonto uygulanacağını bildirdi.
Petkim'in halka arz oranını, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) incelemesinden sonra açıklayacaklarını vurgulayan Kilci, "Şirketin hisse derinliğini artıracak uluslararası şirketlerin araştırma raporlarına girmesini sağlayabilecek bir oran olmasını hedefliyoruz" dedi.
Önceki gün SPK ve İMKB'ye konuya ilişkin başvurunun yapıldığını da anlatan Kilci, halka arz sürecinin bu kuruluşların incelemesine bağlı olarak gelişeceğini, bir kaç hafta içinde belli bir noktaya gelineceğini kaydetti.
Kilci, halka arz fiyatı konusunda da, fiyatın sermaye piyasası mevzuatına göre belirleneceğini söyleyerek, "Onların belirli bir fiyat aralığı var. Ona göre f belirlenir, zamanı gelince açıklanır. Halka arzın son aşamasında ne kadar iskonto olacağı da belli olur" dedi. Petkim halka arzının çoğunluk hissesinin satışı için bir hazırlık olup olmadığı yönündeki soruya da Kilci, halka arz sonrası özelleştirme için bugünden bir hazırlıkları olmadığı yanıtını verdi.

İptal edilmişti
Petkim özelleştirmesine danışmanlık yapan FinansInvest'in Genel Müdürü Hüseyin Öztürk ise halka arzla ilgili bilgi almak isteyenler için "www.petkimhalkaarz.com" adlı sitenin oluşturulduğunu hatırlattı. Halka arzda iki tür ödeme seçeneceği bulunacağını anlatan Öztürk, nakit veya kredi kartı ile peşin ödeme yapılabileceğini, ilk ödemenin nakit veya kredi kartıyla, kalan taksitlerin nakit ödenebileceğini belirtti.

Petkim hisselerinin halen yüzde 4'ü halka açık bulunuyor. Petkim'in daha önce blok satış yöntemiyle ihaleye çıkarılmış, 602 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Uzanlara ait Standart Kimya yükümlülüklerini yerine getiremediği için ihale iptal edilmişti.YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.