9 Mart 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

O koltuklara kimler otursun?
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
Rumlarla iyi geçinin
Bunlar da "Suriye kalsın" diyenler
Ermenilere karşı el ele

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye etAB KOMİSERİ OLLI REHN, GİDERAYAK ANKARA'YA AKIL VERDİ:

Rumlarla iyi geçinin

Yavaşlayan ilişkileri hızlandırmak için, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni de içerecek şekilde Gümrük Birliği'ni genişletilmesi istendi

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye'den ayrılmadan önce işadamlarına seslendi, basının sorularını yanıtladı.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, "Avrupa-Türkiye müzakerelerinde yeni bir sayfa açma konusu, Kıbrıs Cumhuriyeti ile iyi ilişkilerle de ilintilidir" diye konuştu.
Rehn, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) evsahipliğinde TOBB, TİSK, YASED, İKV ve TÜRKONFED temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya katılarak, işadamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Rehn, konuşmasında, Kıbrıs konusuna da işaret ederek, şunları kaydetti:

Yardımcı olabiliriz
"Avrupa-Türkiye müzakerelerinde yeni bir sayfa açma konusu Kıbrıs Cumhuriyeti ile iyi ilişkilerle de ilintilidir. İnanıyorum ki, bu konuda iş dünyası olumlu katkılarda bulunabilir. Adada iki toplum arasında daha iyi ilişkilerin gerçekleşmesine yardımcı olabiliriz. Kıbrıs konusunun bütünüyle halli açısından önümüzdeki birkaç ay içerisinde yeni bir hız, ivme kazanmak gerekmektedir. Komisyon, ciddi müzakerelerin BM çerçevesi altında yürütülmesini desteklemektedir. Avrupa Komisyonu, Kıbrıs için ciddi konuşmaların başlatılmasına yardımcı olmaya hazırdır. Bu herkesin çıkarına olacaktır."
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi Kopenhag kriterlerinin "Ankara kriterleri" adını da taşıdığını, bunların Türk vatandaşlarının yararına yapılan girişimler olduğunu ifade eden Rehn, "Eminim ki adil, ciddi ve kararlı müzakereler Türkiye'yi AB üyeliğine götürecektir" diye konuştu.
Müzakerelerin ne zaman başlayacağı konusuna da açıklık getiren Rehn, şöyle devam etti:

Anlaşmayı imzalayın
"Bizler müzakereleri ertelemiş değiliz. Ekimde başlayacak. Avrupa Komisyonu'nun geçen ekimdeki kararında bu açıkça belirtiliyor. Dolayısıyla paralel çalışacağız. 3 Ekim'den itibaren müzakereler tam gaz başlayacak. Biz, müzakerelere başlama yolunun yarısını katettik bile. Ama başladıktan sonra da çok çalışma gerekecek. Süreci hızlandırmanın kısa vadede en iyi yolu Ankara Anlaşması'nın adaptasyon protokolünü paraf edip, imzalamaktır. Bunun yapılması AB üyesi ülkelerin gözünde bir güven artırıcı tedbir olacaktır. Aynı şekilde, Kıbrıs görüşmelerinin tekrar başlaması açısından, olumlu, iyi niyet ve istek belirtecektir. Bizler, Kıbrıs sorununa ciddi bir çözüm bulmayı arzu etmekteyiz."

 


YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.