19 Şubat 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Ona yakışan karar
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
Yazılanlar buzdağının sadece üstü
Yedizlerin adları bile hazırlandı
Yüksel, 'Kara gözüktü' hareketini başlattı

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye et


BARBAROS ÇOCUK KÖYÜ'NDE YAŞANAN SKANDALIN YENİ ASIR'IN YAZDIĞI GİBİ GERÇEK OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI
Yazılanlar buzdağının sadece üstü

Müdür Erdal Tunce ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Nazmi Taşkın'ın da aralarında bulunduğu 19 sanık hakkında, 8 aydan 13 yıla kadar ağır hapis cezası isteniyor

İLKER ÇOBAN-ALİ EYCE

Kime ne kadar ceza...

Müdür Erdal Tunce, Sosyal Hizmetler eski İl Müdürü Nazmi Taşkın, sosyal hizmet uzmanları Olcay Özduran, Mehmet Savaş Pektekin, Tuncay Yılmaz ve Doktor Abdurrahim Güçlü'nün 2 yıla kadar; Müdürün oğlu Rasim Tunce ve şoför Vehbi Yiğit'in 10'ar yıl, teknisyen Cengiz Dilek'in 15 yıl, Yiğit Öz'ün 6 yıl, Akın Akçay'ın 9 yıl, Köyde oturan Evren Coşkun'un 8 yıl, Eski Bakıcı Egemen Hasgül'ün 6 yıl, Bakıcı anneler Gönül Köke, Sevil Can, Aysel Yavuz, Aycan Derman ve Aynur Gülseren Oruç için 18'er ay hapis cezası isteniyor.

 

MUZAFFER OKTAY

Kaç çocuğa tecavüz edilirse bu skandaldır?

Barbaros Çocuk Köyü'nde yaşanan skandalla ilgili olarak Urla Savcılığı tarafından hazırlanan fezlekede, cinsel istismara uğrayan yaşları 4 ile 17 arasında değişen mağdur olan 16 çocuktan 13'üne hem çocuk köyünden hem de dışarıdan kişiler tarafından tecavüz edildiği, çocuklara 7 kez tecavüze yeltenildiği ve 6 tasaddi suçu işlendiği belirtildi. Köy Müdürü Erdal Tunce ve görevden alınan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Nazmi Taşkın'ın da aralarında bulunduğu 9'u tutuklu toplam 19 sanık hakkında, 'Irza geçmek, kızlık bozmak, alıkoymak, ırza tasaddi, adli görevi ihmal, gözetim altındakilere kötü muamele ve şarti ölümle tehdit' suçlarından, 8 aydan 13 yıla kadar ağır hapis cezası isteniyor. Ayrıca çocuk köyünde kalan ve 5 çocuğa tecavüz ederek, 2 çocuğa tecavüze yeltenen, 2 de tasaddi suçu işleyen 18 yaş altındaki 7 çocukla ilgili fezleke de hazırlanarak Çocuk Mahkemesi'ne gönderildi.

Savcının sözleri
Barbaros Çocuk Köyü'nde yaşananları soruşturan Urla Savcılığı, çocukların korkmaları nedeniyle su yüzüne çıkmayan olayların bulunduğunu kaydetti. Savcılığın bu ifadeleri, aslında Çocuk Köyü'nde yaşanan skandalın hiç de küçümsenmeyecek olduğunu ve abartılmadığını açıkça gösterdi. İşte savcının çarpıcı sözleri:
"Barbaros Çocuk Köyü'nde barınan bazı kız ve erkek öğrencilerin gerek karşı cinsle ve gerekse hemcinsleriyle rızaen veya rıza dışı ilişki kurmayı süreklilik arzeden biçimde olağan hale getirdikleri, bu ilişkileri çoğunlukla köy içerisindeki diğer çocuklarla ve bazen de köy dışında tanıştıkları kişilerle kurdukları, köyde çalışan kimi görevlilerin de çocuklara yönelik tasaddi ve ırza geçme gibi eylemlere giriştikleri, köy müdürünün oğlu Rasim Tunce ve Gönül Köke'nin oğlu Gökhan Aydemir'in bu ilişkilerde öncülük yaptığı köy müdürü ve çalışanlarının bu durumu farketmelerine rağmen engellemek ve adli makamlara bildirmek yönünde suistimale varan derecede görevlerini ihmal ettikleri anlaşılmıştır."

Pek çok fiil
"Bütün bu yaşananların dışında meydana geldiğini kuvvetle muhtemel pek çok fiil vardır. Ancak mağdurların gerek yaşlarının elvermemesi, gerekse korkuları nedeniyle tespit edilememiştir"
"Barbaros Çocuk Köyü'nde çocuklara yönelik tasaddi ve tecavüz vakaları oldukça yaygın bir biçimde yaşanmış, mağdur ve tanık beyanlarından da anlaşıldığı üzere köydeki çocuklar bu nedenle sürekli bir korku, huzursuzluk ve tedirginlik içine girmişlerdir."

Eğitimleri yok
"Çocuk Köyü'nde görevli olan 'anne'ler eğitimsiz, bilgi, görgü bilmeyen tecrübeleri olmayan, kendisiyle sorunlu, toplumda yer edinememiş ve asgari ücret seviyesinde ücretle çalışmayı kabul etmiş insanlar arasından seçilerek görevlendirildi. Doğal olarak da çocuklarla ciddi sorunlar yaşamışlar."
"Köy müdürü, sosyal hizmetler uzmanı, psikolog ve doktorun, yaşananlar nedeniyle sürekli bir kaygı ve tedirginlik içerisinde bulunan çocukların bu hallerini görmemeleri kesinlikle inandırıcı değildir."

Yazıklar olsun
Urla Savcılığı hazırlanan fezleke, Çocuk Köyü Müdürü Erdal Tunce'nin olaylar karşısındaki şaşkınlık yaratan ve umursamaz tutumunu gözler önüne serdi. Köyde kalan çocukların "Müdür Baba" diye hitap ettikleri Tunce'nin çocuklara, kız çocuklarına tasaddiye yönelik davranışlar sergileyen ve E.B isimli erkek çocuğa tecavüz eden şoför Vehbi Yiğit'le ilgili olarak "O bir sapık yanına gitmeyin" dediği ortaya çıktı. Savcı Gök fezlekede bir kız çocuğunun Vehbi Yiğit'in Müdür Tunce'ye şikayet ettiği, ancak Tunce'nin böyle bir sözü sarfetmekte sakınca görmediğini açıkça ifade etti.

Savcının iddiaları
*Köy Müdürü Erdal Tunce: Yaşanan çirkinlikleri bildiği halde göz yumdu ve görevlilere oğlu Rasim Tunce'nin kurduğu seks ilişkilerinin bir şaka olarak görülmesi talimatını verdi.
*Rasim Tunce (Müdürün oğlu): Babasının konumunu kullanarak 12 yaşındaki M.E'nin kızlığını bozdu, köyün muhtelif yerlerinde ve müdür lojmanında defalarca cinsel ilişkiye girdi.
*Vehbi Yiğit (Köy şoförü): Bazı kız çocuklarına tasaddiye yönelik davranışlarda bulundu ve 17 yaşındaki E.B ismindeki erkek çocuğunun fiili livata yoluyla ırzına geçti.
*Cengiz Dilek (Teknisyen): Çocuklara yönelik şehevi hislerini tatmin etmek maksadına yönelik davranışlar sergiledi.
*Yiğit Öz: Reşit olmayan 17 yaşındaki A.B'nin kızlığını bozdu ve defalarca hem çocuk köyünde hem de dışarıda ilişkiye girdi.
*Akın Akçay: Köye geceleri gelerek 17 yaşındaki N.S.Z adlı kız çocuğuna tecavüz etti.
*Evren Coşkun: 15 yaşındaki M.E isimli kız ve E.B isimli erkek çocuğa tecavüz etti.
*Eski Bakıcı Egemen Hasgül: Evinde A.B ve Yiğit Öz'ü buluşturdu. Yiğit Öz'ün A.B'nin kızlığını bozmasını ve cinsel ilişkiye girmesini sağladı.
*Gönül Köke: Oğlunun tecavüze yeltendiği G.F ismindeki kızı ifadesini değiştirmesi için ölümle tehdit etti.
*Köyün diğer bakıcı anneleri Sevil Can, Aysel Yavuz, Aycan Derman ve Aynur Gülseren Oruç: Çocuklara kötü muamele yaptı.
*Sosyal Hizmetler Eski İl Müdürü Nazmi Taşkın, sosyal hizmet uzmanları Olcay Özduran, Mehmet Savaş Pektekin, Tuncay Yılmaz ve Doktor Abdurrahim Güçlü: Olayları bildikleri halde gözyumdular ve örtbas ettiler.
*U.B (Köyde kalıyor): 11 yaşındaki A.D.Ş ve 7 yaşındaki B.K isimli çocukların defalarca fiili livata yoluyla ırzına geçti. 13 yaşındaki B.A isimli çocuğun ırzına tasaddide bulundu. 4 yaşındaki C isimli kız çocuğuna tecavüze yeltendi.
*G.A(Gönül Köke'nin oğlu, yasal olmadığı halde köyde kalıyordu): G.F isimli kız çocuğuna tecavüze yeltendi. M.E ve E.B isimli çocuklara tasaddide bulundu.
*G.A: F.F isimli kız çocuğunun ırzına geçti. Kardeşi G.A ile E.U isimli kız çocuğunun ellerini bağlayarak tecavüze kalkıştı.
*Ş.B: R.P isimli kız çocuğunun ırzına geçti.
*Ç.B: F.F isimli kız çocuğunun ırzına geçti.
*K.B: N.S.Z isimli kız çocuğunun ırzına geçti.
*S.T: M.E isimli kız çocuğunun ırzına geçti.

Çocukların 4'ü kayıp

FATİH ŞENDİL

Bornova Yetiştirme Yurdu'nun tahliyesinin ardından başka illere nakledilen 4 çocuğun günlerdir kayıp oldukları ortaya çıktı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan çok sayıda suçtan sabıkalı 19 yaşındaki Erkan ve Serkan Kaygısız isimli ikiz kardeşler nakledildikleri Edirne Yurdu'ndan kaçtıkları belirtildi. Öte yandan sabah hücre evi baskını gibi yataklarından kaldırılarak dışarı çıkartılan ve Aydın Yetiştirme Yurdu'na gönderilen Sedat Tümay ile ağabeyi Ali Sabri Tümay'ın da nakil yapıldıkları gün kaçtıkları belirlendi. Yaşları 18'den küçük alan Tümay kardeşlerden halen bir haber alınamadığı belirlendi.
Bu arada Edirne'den kaçan Kaygısız kardeşler, Bornova'da yurt civarında görülünce, yurtta görev yapan personel korkuya kapılarak polisten yardım istedi. Polis bir çok suçtan sabıkaları bulunan Kaygısız kardeşleri yakalamak için çalışma başlattı. Bu arada operasyondan önce yurttan kaçan 15 yaşındaki bir çocuğun ise İstanbul'da bulunduğu ve İzmir'deki yetkililere bilgi verildiği öğrenildi.

İşletme tarzı yanlış

GÜLSÜN IŞIKLI

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Siirt Milletvekili Öner Ergenç, Barbaros Çocuk Köyü'nün model itibarıyla doğru ve güzel olduğunu, yaşanan sıkıntıların işletme
tarzından kaynaklandığını söyledi. İzmir Milletvekilleri Canan Arıtman ve Serpil Yıldız'ın da aralarında bulunduğu Komisyon üyeleri, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı, Necdet Alpar Çocuk ve Gençlik Merkezi, Alsancak Çocuk ve Gençlik Merkezi, Karşıyaka Çocuk ve Gençlik Merkezi ile EGEBAM'da çeşitli incelemelerde bulundu.
Barbaros Çocuk Köyü'nü de ziyaret etmesi beklenen komisyon üyeleri, bu programlarının soruşturmayı yürüten savcının fezlekesini hazırlaması üzerine iptal etti. Alsancak Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde kalan öğrencilerinde sıkıntılarını belirttiği görüşmelerde Hasan ve Savaş adında iki çocuk milletvekillerinden yardım istedi. Özellikle 18 yaşına geldikten sonra ne yapacaklarını bilmediklerini belirten çocuklar "Gelecek en büyük korkumuz madde bağımlısı olarak yaşamak istemiyoruz. Bize gereken ilgiyi gösterin" dedi.YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.