8 Şubat 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Doğru adres Arkas'tır
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Göz ihmale gelmez

1| 2 | 3 | 4
Filiz İÇKE

Yılda bir kez kontrol

Çocuklarda sık görülen göz tembelliğinde etkili bir tedavi için erken teşhis şart

Dünyaya açılan penceremiz; gözlerimiz.
Bakan, gören, beğenen, gülen, ağlayan gözlerimiz...
Bu haftaki yazı dizimizde öncelikle yaşantımızda bu derece öneme sahip gözlerimizin sağlığı için yılda en azından bir kez doktor kontrolüne gitmemiz gerektiğini hatırlayacağız. Daha sonra göz tansiyonu, çocuklarda göz sağlığını korumanın yolları, lazer tedavileri, kornea nakli, şeker hastalığı ve göz sağlığı hakkında hep birlikte bilgilenecek, bilgilerimizi tazeleme imkanı bulacağız.

KAYMA OLABİLİR
Retina Göz Hastalıkları Araştırma ve Tedavi Merkezi'nden Operatör Doktor Lider Çelik, çocuklarda sık görülen göz tembelliğinde etkili tedavi için, erken teşhisin şart olduğunu belirterek, "Gözde tembellik ancak doktor kontrolüyle tespit edilebilir. Bunun dışında anne ve babalar çocuğun gözlerinde kayma ya da göz bebeğinde beyazlık gördüklerinde derhal bir uzmana başvurmalı.
Hiçbir sorun olmasa bile 2-3 yaşından itibaren her çocuk yılda bir kez göz kontrolünden geçirilmeli" dedi.
- Çocuklarda göz kontrollerine ne zaman başlanmalı?
Çocuklarda herhangi bir sorun olduğu fark edilmese bile 2-3 yaşına gelen her çocuğun bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi şart.
- Anne ve babalar çocuklarda ne gibi sorunlar fark edebilir?
Bu sorunlardan en basiti kaymalar ve şaşılık. Kaymalar bir gözün yukarı aşağı ya da içe dışa kayması şeklinde görülür. Bu durumda çocuk vakit kaybetmeden bir uzmana gösterilmelidir. Kaymaların bir kısmı yalancı olabilir; ama yine de bir uzmanın görmesi şart. Kayma gerçekse bazen gözlükle düzeltilebilir. Bazen de ameliyat gerekebilir. Göz bebeğindeki beyazlıklar önemli.

- Başka ne gibi sorunlar görülebilir çocuklarda?
Çocuklarda göz bebeğindeki beyazlıklar sık görülmeyen ama çok önemli olan bir başka sorun. "Lökokori" olarak adlandırılan bu sorun göz içi iltihaplarının, göz tümörlerinin, doğumsal kataraktların ve bazı retine bozukluklarının habercisi olabilir.
Tedavi şekli, rahatsızlığın ne olduğuna bağlı olarak değişir. Önemli olan zamanında teşhisle gereken önlemlerin alınabilmesidir. Örneğin bu rahatsızlıklardan göz tükörü zamanında fark edilmezse sorun büyüyerek gözün alınmasına kadar gidebilir.
Bu nedenle 2-3 yaşında başlayan muayeninin öneminde ısrar ediyoruz. Bu muayenede henüz bu beyaz lekeler oluşmadan da bazı belirtilerle hastalığı yakalamak mümkün.
- Göz tembelliği ne sıklıkta görülüyor çocuklarda?
Çocuklarda en sık rastladığımız rahatsızlık olan göz tembelliği, herhangi bir şaşılık durumu ya da miyop, hiparmetrop, astigmata bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çocuklar net görüp göremediklerini aileye tarif edemeyecekleri için 2-3 yaş civarındaki muayene, kırma kusurlarına bağlı olarak ortaya çıkan zayıf görme durumu olan göz tembelliği (ambliyopi), uygun gözlük kullanımı ve gerektiğinde sağlam gözün kapatılıp zayıf gören gözün desteklenmesiyle tedavi edilebilir. Bu şekilde tembel göz görmeye zorlanarak bozukluk giderilebilir.
Ancak bu tedaviye erken başlamak çok önemli. İlkokul çağından sonra tedavide yeterli başarı sağlanamıyor.
- Bir çocuk ne zaman gözlük kullanmaya başlayabilir?
İhtiyaç varsa 6. aydan itibaren gözlük kullanılabilir. Çocuklarda kırılması daha zor olduğu için organik cam tercih ediyoruz. Ancak bu camlar kolay kırılmamasına karşın kolay çizilir. Bunu önlemek için de sert bir kaplama, iyi bir çözüm olabilir.
Çerçevenin yüz ve göz yapısına uygun, odakları düzgün yerleştirilmiş ve hafif olması çocuğun rahatlığı için önemli özellikler.

GÖZ BOZUKLUKLARI
Miyopi: Göze gelen ışığın retinanın önünde bir yere odaklanmsıdır. Bu durumda hasta yakındaki nesneleri nispeten net görür. Uzak görüntüleri ise bulanık görür. Miyopi bir kırma kusurudur. Gözlük yardımı ile net görme sağlanabilir. İkinci bir tercih kontakt lens kullanımıdır. Gözlük veya lens kullanmak istemeyen kişiler için de lazer cerrahisi iyi bir çözüm olabilir. Ancak bunun için gözün bir takım doku özelliklerinin lazer tedavisi için uygun olması ön şarttır.
Hipermetropi: Göze gelen ışığın retinanın arkasında bir yere odaklanmasıdır. Gençlerde göz içi uyum mekanizmaları iyi çalıştığından hipermetropiyi dengeleyebilir. Ancak gözde yorgunluk, baş ağrısı, göz ağrısı gibi şikayetler görülür. Hipermetropide genel olarak uzağı görmek daha kolay, yakını görmek daha zor ve yorucudur. Tedavide gözlük, kontakt lens ve uygun durumlarda lazer tedavisi uygulanabilir.
Astigmat: Göz yüzeyindeki düzensizlikten kaynaklanır. Bu düzensizlik nedeniyle göze gelen ışık, birden fazla odakta toplanır. Nesnelerin görüntüsü hem uzakta hem yakında bulanık olabilir. Göz ağrısı, baş ağrısı, okurken çabuk yorulma ve nesneleri eğri görme gibi belirtiler verir. Gözlük, lens ve uygun durumlarda lazer cerrahisi ile tedavi edilebilir.
Presbiyopi: özellikle 40'lı yaşlardan sonra göz içindeki uzak-yakın uyum mekanizmasının yetersizliği sonucu başlayan yakını görme zorluğudur. Yaygın olarak görülen bu sorunun günümüzde tek geçerli çözümü yakın gözlüğü kullanımıdır. Kontakt lens de başka bir çözüm yolu olabilir. Presbiyopinin tedavisinde lazer uygulamaları ise şu anda dünyada araştırma safhasındadır.


Dr. Lider Çelik
Retina Göz Hastalıkları Araştırma ve Tedavi Merkezi

Glokom hastalığında sorun görme sinirinin ilerleyici bir şekilde harap olmasıdır. Bunun en önemli sebebi ise göz tansiyonunun uzun süre yüksek seyretmesidir. Tedavi edilmediğinde öncelikle çevre görmeyi ardından merkezi görmeyi bozar.
Glokom hastalığı genellikle görmeyi ileri derecede bozana kadar şikayet oluşturmaz. Yani sinsice, hastaya rahatsızlık vermeden ilerler.
Ancak göz doktoru tarafından yapılacak bir muayene sırasında göz tansiyonunun ölçülmesi, görme alanı testinin değerlendirilmesi ve göz sinirinin gözlemlenmesi ile tanınır.

YILDA BİR
40 yaş üzerinde en az yılda bir kez göz muayenesi olmak erken tanı için yararlı olacaktır.
Şu durumlarda risk daha fazladır ve kontroller daha erken yapılmalıdır:
1. Ailede glokom varlığı
2. Diyabet (Şeker) hastalığı
3. Kortizonlu ilaç kullanımı
4. Yüksek numaralı gözlük kullanımı
Glokom, ilaç, lazer veya ameliyatla tamamen ortadan kaldırılabilen bir hastalık değildir. Ancak kontrol altına alınabilir. Erken tanı, uygun tedavi ve takiple görme kalitesi korunabilmektedir.
Sıklıkla, damla tedavisi hastalığın kontrolünde yeterli olmaktadır. Bazı özel durumlarda ve kontrol altına alınamayan hastalarda lazer tedavisi ve ameliyat diğer seçeneklerdir.

DÜZENLİ KONTROL
4-6 aylık aralıklarla kontrollerin yapılması iyi olacaktır. Kontrollerde;
1. Görme keskinliği
2. Göz tansiyonu
3. Görme alanı
4. Görme siniri, değerlendirilerek hastalığın gidişi ve ilerleyişi hakkında bilgi sahibi olunur.
Glokom hastalığında en önemli husus, hastanın son evrelere kadar durumun farkına varamamasıdır. Bu yüzden 40' lı yaşlardan itibaren özellikle de aile hikayesi ve risk faktörleri varsa periyodik olarak göz tansiyonları kontrol edilmelidir.

 


YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.