30 Ocak 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

30 yıl boyunca bizi dinlemek zorunda kalmayın
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Sarmaşık
Can Can
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Bebek bakım ister

ONU YARINLARA SAĞLIKLI VE MUTLU HAZIRLAYIN
'Erkek bebekler' daha ağır olur

4,5 kilonun üzerindeki bebekler normalden ağır kabul edilirler. Yaygın kanının aksine bu bebekler diğerlerine göre daha sağlıklı kabul edilmez

Aylar süren zorlu bir bekleyişten sonra nihayet anne oldunuz ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Belki de ilk bebeğiniz. Bu yüzden pek çok konuda bocalıyor da olabilirsiniz. Bebeklerin özellikle ilk bir yılda aldıkları bakım çok önemli.
Ona gereken ilgi, sevgi ve şefkati vermenin yanı sıra bilinçli bir bakımla yarınlara daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu yazı dizimizde bebeklerin ilk bir yıl içinde uyku düzeni, beslenmeleri, banyosu, aşı takvimi, gelişim evreleri, ev kazalarına karşı korunmaları ve daha pek çok konuda pratik, kolay uygulanabilir, faydalı bilgiler bulacaksınız.

İlk tanışma
Yeni doğan bir bebeğin derisi kırmızıya yakın bir pembeliktedir. Kan dolaşımı henüz çok düzenli olmadığından elleri ve ayakları mavi-mor görünebilir. Genellikle burun çevresinde görülen beyaz noktalar henüz tam olarak çalışmayan ter bezlerinden kaynaklanır ve normale dönüş birkaç haftayı bulabilir. Yine yüzde kırmızı plakalar halinde olan döküntü tedavi gerekmeden kendiliğinden düzelir.
İlk günlerde bebeğin derisi soyulabilir. Bu özellikle avuç içi ve ayaklarda görülür.
Sorun değildir ama hafif nemlendiriciler sürülebilir. Bebeklerin saç miktarı çok farklı olabilir. Ama genellikle doğum sırasındaki saçlar dökülür.

Hasar görmez
Bebeğin başı doğum sırasındaki travmalara bağlı olarak değişik bir şekilde görülebilir. Bu, kafanın hasar gördüğü anlamına gelmez. Bıngıldak, henüz kafa kemiklerinin birleşmediği yerdir. Sağlam bir zarla kaplıdır ve normal temasla hasar görmez.
Bazen nabız atışı şeklinde bıngıldakta hareketlenme olabilir. Bu tamamen normaldir. Eğer bıngıldak içeri basık görünüyorsa bu, bebeğin susuz kaldığının bir işareti olabilir.
Eğer bıngıldak dışarı doğru çıkık ve bebek ağlamıyorsa, bu bir hastalık göstergesi olabilir ve mutlaka doktora gidilmelidir. Gözlerde ilk günlerde görülen şaşılık normaldir. Bu durum genelde 6. ayda düzelir.

Erkek ve kız bebeklerin cinsel organları hormonlar etkisiyle büyük görünebilir. Cinsel organlarda kızarıklık, şekil değişiklikleri bulunabilir bunlar ilk muayene sırasında doktor tarafından kontrol edilecektir.

Önlem almalı
Yeni doğan bir bebeğin ağırlığı her bebekte farklılık göstermekle birlikte ortalama 3 kilo 400 gramdır. Erkek bebekler, kız bebeklere göre biraz daha ağırdır. 4 buçuk kilonun üzerindeki bebekler ise normalden ağır kabul edilirler. Yaygın kanının aksine bu bebekler diğerlerine göre daha sağlıklı kabul edilmez. Eğer bebeğin doğum ağırlığı 2 buçuk kilodan az ise düşük doğum ağırlıklı bebek olarak adlandırılır.
Bu bebekler normal bebeklerden daha sık beslenmeye ihtiyaç duyar. Sağlıklı görünseler bile önlem olarak özel bakıma alınabilirler. Bu bebeklerde en sık görülen sorunlar nefes alma, emme problemleri ve vücut sıcaklığı sorunlarıdır.

Doğumdan 24 saat sonra tıbbi kontrol

Kalp ve akciğer dinlenir, kalça çıkığı muayenesi yapılır

Doğumdan 24 saat sonra bebek tıbbi bir kontrolden geçirilir. Bu muayenede bebeğin kilosu, baş çevresi ve boyu ölçülür. Kalp ve akciğerleri dinlenir, iç organlarının elle kontrolü, ayakları, bacak boyu, kalça çıkığı muayenesi yapılır. Daha sonra erkek çocuklarda testislerin yerinde olup olmadığı, omurgası ve makatı kontrol edilir.
"Mekonyum" adı verilen siyah- yeşil renkte ve yapışkan kıvamda olan dışkı bebeğin ilk dışkısıdır. Doğumdan sonraki 24 saat içinde bu dışkının gelmesi beklenir. Nadiren bebeğin dışkısında kan görülebilir. Bu doğum sırasında olan kanamanın yutulmasından kaynaklanır. Bebeğinizin idrarı kırmızı renkli ürat kristalleri içerebilir. İlk dışkı ve idrarı doktorun görmesinde yarar vardır.
Bebeğiniz ilk 24 saat içinde 30'a yakın sayıda idrar yapabilir. Bu normal bir durumdur, anormal olan 4-6 saat boyunca idrarını yapmamasıdır.

Bebeği tutarken dikkat!
Yeni doğan bebeklerde içgüdüsel olarak düşürülme korkusu vardır. Henüz başını destek almaksızın dik tutamayan bebek mutlaka avuç içiyle başını arkadan yumuşakça destekleyerek kucağa alınmalıdır. Bebeğinizi sadece başı ve ayak uçlarından değil tüm vücudu kolunuzun üstüne yaslanacak şekilde kucağınıza almanız gerekir.

Gözyaşı dökmeden ağlarlar
* Yeni doğan kız bebeklerde çok az miktarda vajinal kanama görülebilir, bu annenin hormonlarından kaynaklanır ve normaldir.
* Yine kız bebeklerde vajinada görülen berrak veya beyaz renkli bir akıntı normaldir ve birkaç gün içinde kesilir.
* Yeni doğanlarda az miktarda burun akıntısı normaldir ve bebeğin soğuk aldığı anlamına gelmez.
* Bebeklerin pek çoğu 4- 6 haftalık oluncaya kadar gözyaşı dökmeden ağlarlar. Bu da son derece normal bir durumdur.
* Yeni doğanlarda beslenme sonrası bir miktar kusma olması normaldir.
* Bebeklerin tamamına yakını giydirilmekten ve altlarının değiştirilmesinden memnun kalmazlar.
Bunun başlıca sebebi vücutlarının soğuk bir yüzeye temas etmesi, kıyafetlerin başlarının üzerinden çıkarılması ve ayaklarının havada tutulmasıdır.
Üşüyen bebekte nefes alma hızı artar ve huzursuzluk başlar. Bebekte asıl ısı kaybı baş bölgesinde olacağından başını korumaya dikkat edilmelidir.
Derin uyku sırasında bebek soğuğa daha duyarlı hale gelir.
* Mümkün olduğu kadar sıcak ortamlarda altları değiştirilmeli ve giydirilmelidirler. Kıyafetlerin kolayca giydirilip çıkartılabilen özellikte olması da giyinme faslını hem bebeğiniz hem de sizin için daha rahat hale getirir.

DERDİNİ ANLATAMAYACAK KADAR KÜÇÜK
Neden ağladığı anlamayabilirsiniz
Bebeğiniz, derdini anlatamayacak kadar küçük. Bu durum uzunca bir süre de böyle devam edecek. Bu süre içinde ufaklık derdini ancak ağlayarak anlatabilir. Bazen de bebeklerin neden ağladığı anlaşılamaz. Bu durumda ninni söylemek, emzirmek veya hafifçe bir battaniyeye sarıp ısınmasını sağlamak faydalı olabilir.
Öte yandan mekonyum adı verilen ilk kaka sonrası bebeğiniz kahverengi-yeşil, yarı sıvı ve içinde katı parçalar bulunan bir halde kakasını yapar. Sonraki günlerde anne sütü alan bebeklerin kakası sarı macun kıvamında olur. Hazır mama alan bebeklerin kakası ise daha fazla ve daha yoğundur. Biberon alan bebekler günde birkaç kez kaka yaparlar ancak meme alan bebekler birkaç gün kaka yapmadan geçirebilirler. Biberon alan bir bebek iki günde bir kaka yapıyorsa bunun sebebi genellikle suyu az içmesidir. Biberon alan bebekte ishal başlarsa ve bu duruma kusma da eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

 NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222