2 Ocak 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 2005 kışının en rahatları
Tatil blue jean demektir
Üç kuşağa uygun bir "Sevinç"...
Mazda6 2.3 Sedan'ı sizin için denedik
Hafta sonu keyfini doyasıya çıkarın
2005'te tango öğrenin 
Sayfayı
Tavsiye et


Hafta sonu giysilerine de yansıyan geri dönüş, tığ gibi ev örgü tekniklerini modanın gündemine oturttu


2005 kışının en rahatları

Pek çok ünlü modacı gündelik giyimi, yünlü kumaşlar ve trikolarla yumuşattı. Tığ işi kroşe örmeler Junya Watanebe ve Jessica Ogden'in pelerinlerinde, Veronique Branquinho ve Imitation of Christ'in feminen bluzlarında dikkat çekiyor.

El örgülerine yönelik geri dönüş, geçen seneden beri, gevşek örgüler ve kaba saba dokularla son derece ağır gibi görünen ama gerçekte teknik olarak hafifletilen trikolarla dikkat çekiyor. Kürk aksesuvar trikolarda da kullanılıyor.

Şölen Kipöz

Gündelik giyime spor kavramını kazandıran Fransız tasarımcı Jean Patou, 1920'li yıllardan itibaren modaya 'casual giyim' kavramını kazandırdı. Modernleşme ile giderek çoğalan serbest zamanlar 'casual -sıradan- giyim'i moda açısından da zengin bir sermaye haline getirdi.

CUMA GİYSİLERİ
Kariyer için giyinme dönemi olarak görülen 1980'li yıllar ise Amerika'da erkek giyimine yönelik yeni bir pazar olan 'Cuma' giysilerini gündeme getirmişti. Hafta sonu rahatlığına yumuşak bir geçiş için 80'lerin Yuppie'leri, takım elbiselerini perşembe akşamından pazartesi sabahına kadar dolaba kaldırıyordu.
90'lı yıllardan itibaren teknolojinin kişiselleşmesi ve "evofis" çalışma düzeninin yaygınlaşması ile formel giyim ve informel giyim arasındaki keskin çizgi yumuşadı.
2000'li yıllarda 'aktif giyim' bir sektör olarak tanımlanırken, aynı zamanda gündelik giyimle etkileşim içine girdi ve rahat parçaların, şık ve ciddi parçalarla farklı yaşam biçimlerine göre koordine edildiği bir giyim anlayışı çağın dilini oluşturur oldu.

SPORDAN GÜNLÜĞE
Bazen bu karışım aktif sporlar için tasarlanan giysilerin günlük yaşama yansımasına kadar varabiliyor. Örneğin kış sezonunda kayak giysilerinin stilize edilmesi popüler hale geldi; bu kış Chanel ve Alexander Mc Quinn'in koleksiyonlarında, kayak tulumları, anorak montlar ve çorap pantolonlar kayak stilinin yeni moda yorumları.
Sezonun yeniliği ise, binicilik kültürünün moda dünyasına katılmasıyla, spor giyime ilişkin sınırların biraz daha zorlanması. Akımın öncülüğünü Hermes firmasının tasarımlarına imza atan Jean Paul Gaultier yaptı.
19. yüzyılın aristokrat tavrına Hermes firmasına ait klasiklerle dokunduran Gaultier'in asıl amacı binicilik kültürüne ait pek çok klişeyi yerle bir etmek.

BİNİCİLER SOKAKTA
Binici görünümü Ann Demeleuster ve Stella Mc Cartney'in koleksiyonlarıyla, sokaktaki yeni rahat biçimini alıyor.
Giderek hafifleyen ve teknik performansı güçlenen kumaşlar pek çok sezon olduğu gibi moda tasarımcılarının koleksiyonlarında giyenin, "üzerine geçirivermiş' gibi görünen eşofman üstlerini andıran montlarda ve sweatlerde kullanılıyor.
Max Mara ve alt markası Sportmax, Kenneth Cole ve Paul Smith Women tasarımlarında göze çarpan koyu toprak tonlarındaki kapşonlu modeller herhangi bir sezona aitmiş gibi zamansız duruyor. Boyd, Marc by Marc Jacobs, D Squared ve D&G gibi markalar ise farklı doku ve performansta örmelerle sokak stiline yakın bir spor rahatlığı tanımlıyor.

YÜNLÜ RAHATLIĞI
Carolina Herrera, Issey Miyake ve Junya Watanebe ise yünlü kumaşlarla gündelik giyimi rahatlatıyorlar.
Mevsimlerden kış olunca kuşkusuz gardırobun en rahat ve yumuşak parçaları trikolar oluveriyor.
El işçiliğinin eski değerini yeniden kazanması, saç örgüsü ve tığ işi gibi ev işi örgü tekniklerini de modanın gündemine oturtuyor. Tığ işi kroşe örmeler Junya Watanebe ve Jessica Ogden'in pelerinlerinde, Veronique Branquinho ve Imitation of Christ'in feminen bluzlarında dikkat çekiyor.
El örgülerine yönelik geri dönüş geçen seneden beri gevşek örgülerle ve kaba saba dokularla son derece ağır gibi görünen, ama gerçekte teknik olarak hafifletilen trikolara dikkat çekiyor.

UZUN CEKETLER
Chloe, Catherine Melandrino, D Squared tasarımlarında önden ya da çapraz bağlanan kemerli uzun ceketler kuru havalarda palto ve kabanların yerini alıyor. Kimi zaman atkıyla birleşen geniş yakalı kazaklar Jesus Del Pozo, DKNY ve Alistair Carr'ın koleksiyonlarında göze çarpıyor.
Veronique Branquinho ve David Walls'ın dar pantolonlar üzerine giyilip kalçaları örten tünikleri ve Eley Kishimoto ve John Rochas'ın yün elbiseleri ise 80'li yılları anımsatıyor. Jakarlı örmeler ise, her sezon yeni desenler yaratan Dries Van Noten'in kemerli hırkaları ile Betsy Johnson Alessandro dell'Acqua ve Chanel'in kardiganları ile uzun ceketlerinde göze çarpıyor.

KÜRKLÜ TRİKOLAR
D Squared ve Sportmax'ın trikolarında göze çarpan hayvan desenleri naif ve kırsal bir görünüm için. Her sezon kullanılan çizgililer ise bu sene beden üzerinde deneysel geometrik bölünmeler yaratıyor. Marc by Marc Jacobs, Sportmax, Cacharel, Eley Kishimoto ve Balenciaga da koleksiyonlarını bu parçalarla zenginleştirmiş.
Kürk tüm moda elemanlarında olduğu gibi trikolarda da dekorasyon unsuru olarak kullanılıyor. Kürke taşlar, aplike parçalar, kurdeleler ve yapma çiçekler eşlik ediyor.
Ancak trikolardaki büyük devrim üç boyutlu formlar ve dokularla yaşanıyor; Armani, Vivienne Westwood, Lutz, Nicole Farhi ve Kenzo'nun koleksiyonları bu anlamda trikonun yeni tasarım deneyimlerini sergiliyorlar.

GEÇİŞ SEZONU
Modanın saati farklı işliyor; takvimden de hızlı; moda dünyasına 2005, aylar önce geldi ve tasarımcılar yaz koleksiyonlarını çoktan sundular. Kış ise iki yılın kişiliğini birden kaplayan bir geçiş sezonu; 2004'ü geride bıraktık ama, 2004'ün geride bıraktıkları, 2005'in soğuk günlerini ısıtmaya devam edecek. Hepinize mutlu yıllar...


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
2005 kışının en rahatları
Tatil blue jean demektir
Üç kuşağa uygun bir "Sevinç"...
Mazda6 2.3 Sedan'ı sizin için denedik
Hafta sonu keyfini doyasıya çıkarın
2005'te tango öğrenin

YENİ ASIR YAŞAM
Kız tasarlıyor anne dikiyor
Kuşadası'nda "Boşnak" gecesi

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222