2 Ocak 2005 Yıl: 110

Ana Sayfa

Biz sahanın içini seçtik
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
Çöpünü ayırmayan yandı
Oyunlara 222 gün kaldı
Vatandaş işgal istemiyor
'Doğrucu Davut


Kemal Hoca'nın TELEFONU
Kemal ÖnderoğluESNAF KÜRSÜSÜ
Önder Sümer
yönetiminde

Sayfayı
Tavsiye etKATI ATIK YÖNETMELİĞİ YENİ YILLA BİRLİKTE RESMEN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Çöpünü ayırmayan yandı

Karşıyaka, Konak ve Bornova'daki 10 bin konutta vatandaşların çöplerini yasal olarak ayırması gerekiyor. Ayırmayanlara ağır para cezası var

ERTAN GÜRCANER / GÜLSÜN IŞIKLI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Karşıyaka, Konak ve Bornova'daki 10 bin konutta pilot olarak başlatılan 'geri dönüşebilir atıkların kaynağında toplanması' uygulaması yeni yılla birlikte zorunlu hale geldi.
'Ambalaj ve Katı Atık Yönetmeliği'nin dün resmen yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 3 ilçedeki pilot uygulamayla altyapının oluşturulduğu bölgelerdeki vatandaşlar çöplerini yasal olarak ayırmak zorunda. Yönetmeliğe göre çöpünü ayırmayan vatandaş ve apartman yöneticilerine Büyükşehir Belediyesi tarafından 291 milyon 877 bin lirayla 4 milyar 378 milyon lira arasında değişen para cezaları kesebilecek.

Vatandaşlar habersiz
Ancak tüm bu yasal zorunluluğa rağmen daha ilk günden önemli aksaklıklar yaşandı. Pilot bölgelerdeki vatandaşların bir çoğu uygulamadan haberdar olmadıklarını söyledi. Çöplerini ayrıştıran vatandaşlar ise çöplerin Belediye tarafından haftada sadece bir gün toplanmasını eleştirdi. Vatandaşlar, "Biz bir hafta bu çöpleri evimizde nasıl bekleteceğiz. Bu sağlık açısından tehlikeli" dedi.
Belediye tarafından dağıtılan atık torbalarının küçük ve dayanıksız olduğunu öne süren vatandaş atıkların torba yerine apartman önlerine konacak kumbaralarda biriktirilmesini istedi. Apartman yönetimleri ise her apartmana belediyece duyuru asıldığını fakat vatandaşın bilgilenmesi için bunun yeterli olamayacağına dikkat çekti. Yöneticiler "Kampanyanın başarıya ulaşabilmesi için apartmanlardaki daire sakinlerinin tek tek bilgilendirilmesi şart" dedi.

Belediye bugüne kadar neler yaptı?
*İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevko ile işbirliği yaparak İzmir'de Karşıyaka, Bornova ve Konak'ta pilot site ve apartmanlar belirledi.
*Pilot bölgelerdeki apartman yönetimlerine kampanyaya davet mektubu gönderildi. Uygumanın 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan yönetmelik uyarınca yasal bir zorunluluk haline geleceğine dikkat çekildi.
*Apartman yönetimlerine düzenlenen bilgilendirme toplantılarıyla kampanya hakkında bilgi verildi.
*İzmir Büyükşehir Belediyesi; her pilot bölge için katı atıkların toplanması için gün belirledi. El ilanlarıyla ve apartman yönetimlerine gönderilen yazılarla belirlenen günler vatandaşa duyuruldu.
*Apartman yönetimlerine vatandaşların geri kazanılabilir atıkları cinslerine göre evlerinde ayrıştırmaları için özel torbalar dağıtıldı.
*Belirtilen gün ve saatte çöplerin apartmanlardan toplanabilmesi için Büyükşehir Belediyesi özel bir araç tahsis etti.

Vatandaş ne yapacak?
*Vatandaş evinde gün içinde çıkan çöplerini cinslerine göre ayıracak. Camlar, plastikler, kağıtlar ayrı torbalara konacak.
*Belediyenin duyurduğu gün ve saatte vatandaş çöpünü belediye tarafından dağıtılan özel torbalarla apartman önüne çıkaracak.
*Ayrıştırılmış çöpler belediye ekipleri tarafından belirlenen günde apartman önünden alınacak

Atıklar hangi bölgede ne zaman toplanacak
*Karşıyaka (8 bin 380 konut) Bostanlı Venedik Evleri ve Emlak Bankası Konutları pazartesi günleri,
*Karşıyaka Mavişehir perşembe günü.
*Konak ilçesi (2 bin 363 konut) Oyak Sitesi ve Mimkent salı ve cuma günleri.
*Bornova (223 daire) Derya Sitesi, Aksoy Kent Apartmanı, Mustafa Bey Apartmanı, Şakire Hanım Sitesi, çarşamba günü, NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222